Shanties 2013

XXXII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej
„Hej, me Bałtyckie Morze”

Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka

CK „Rotunda”

21.02 czwartek
godz. 19.00 Koncert „Bałtycki Blues” (R1)
reżyseria i prowadzenie: Waldemar Mieczkowski
wystąpili: Formacja, Kasa Chorych, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Krzysztof Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Jerzy Porębski

Kiedy statki były z drewna a marynarze z żelaza, pływanie po Bałtyku było zadaniem niełatwym. Płytkie morze, o krótkiej, złośliwej fali i zmiennych wiatrach potrafiło dać się we znaki bardziej niż osławione Biskaje, groźne oceany a nawet Przylądek Horn. Nawet dzisiaj, w dobie GPS-a i zaawansowanej technologii Bałtyk potrafi nieźle dać w kość.
"Bałtycki Blues" to koncert ze stromymi falami i zmiennymi wiatrami. Opowieści muzyczne Jurka Porębskiego, ballady rosyjskie Andrzeja Koryckiego, piosenki solą i wiatrem pisane Janusza Sikorskiego, opowiadania i legendy z wybrzeża autorstwa Krzyśka Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego i wreszcie rasowy blues w wykonaniu legendarnej grupy "Kasa Chorych". Mieszanka wybuchowa, dużo dobrej muzyki i co ważne - świetnych tekstów.

22.02 piątek
godz. 12.00 Koncert piosenki żeglarskiej dla dzieci "Wśród wichrów i burz" (R2)
reżyseria i prowadzenie: zespół Klang
wystąpił: Klang

Koncert zespołu Klang jest muzyczną namiastką prawdziwej żeglarskiej przygody jaką można przeżyć w czasie rejsu morskiego. Dzieci w czasie koncertu słuchając i wykonując wspólnie z zespołem piosenki, poznają alfabet żeglarski - budowę żaglówki, nazwy żagli i elementy wyposażenia jachtu, a także poznają sytuacje jakie mogą się przydarzyć na morzu - sztorm, flauta czy choroba morska.
Dynamiczne, pełne humoru piosenki, łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością oraz powtarzane przez nią refreny, a także zagadki, konkursy doskonale zachęcą do czynnego udziału w koncercie zarówno małą, jak i już dorosła publiczność.

godz. 18.00 Koncert piosenki żeglarskiej "Bałtycko-Kaszubskie opowieści" (R3)
reżyseria i prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz i Jacek Jakubowski
wystąpili: Atlantyda, Formacja, Smugglers, Waldemar Mieczkowski, Jerzy Porębski, Rosyjska Szanty Grupa, (VLY) Väikeste Lõõtspillide Ühing – Stowarzyszenie Małych Akordeonów (Estonia)

Radosne muzyczne bachanalia okraszone szczyptą języka kaszubskiego, garścią tabaki i powiewem zimnego jak diabli wiatru znad Bałtyku.
Obok zespołów, które mogą zaśpiewać po kaszubsku wystąpiły inne, które zażywały tabaki na scenie oraz takie, które do końca nie wiedziały o co chodzi.
Poza przyjemnością słuchania muzyki, było teżwspólne  śpiewanie po kaszubsku i tłumaczenia z polskiego na nasze.

godz. 23.00 Koncert pieśni z kubryku „Bananowy Żywot” (R4)
reżyseria i prowadzenie: Banana Boat
wystąpili: Banana Boat, Beltaine, Klang, Prawdziwe Perły, Zejman & Garkumpel

W bananowym słowniku wszelkie zwroty zaczynające się od NIE - jak na przykład: „niemożliwe”, „nierealne”, „nie da się” czy „nie uda się” - zostały komisyjne wykreślone w roku 1994, kiedy zespół Banana Boat po raz pierwszy stanął na szantowych deskach katowickiego Spodka podczas Festiwalu Tratwa'94. Kilka lat później Bananową Łódź nazwano Uśmiechem Polskiej Sceny Szantowej, co z czasem doprowadziło do brzemiennego w skutkach przekonania, że tylko wariaci są na tym świecie coś warci... :-). Wyruszyliśmy w uśmiechniętą bananową podróż dokładnie 19 magicznych lat temu, a doświadczenie prawie 500 koncertów nauczyło nas, że najbardziej niewiarygodne pomysły w gronie naszych ukochanych szantowych wariatów po obu stronach sceny - są możliwe do zrealizowania. A co więcej ich urzeczywistnianie dostarcza tak wykonawcom jak i słuchaczom poruszających emocji i bezcennych przeżyć. Istnieje również hipoteza złośliwców, że może po prostu na naszej drodze nie pojawił się ten Jeden Rozsądny Człowiek, któremu udałoby się przekonać nas, że jednak się nie da :-). Koncert ten to było spotkania z niezwykłymi ludźmi, którzy spełnili wiele szalonych marzeń i uwielbiają się dzielić z innymi swoją siłą życia i radością istnienia :-).

23.02 sobota
godz. 12.00 Koncert dla dzieci "Zabawmy się na "Zejmana" benefisie" (R5)
reżyseria i prowadzenie: Mirosław Kowalewski i Zbigniew Murawski
wystąpił: Zejman i Garkumpel

W tym koncercie publiczność wraz zespołem muzycznie, koncertowo i zabawowo świętowała jubileusz 20-lecia działań dla rodzin, dzieci i młodzieży. Sam władca mórz i oceanów nadał zespołowi tytuł swej nadwornej kapeli.
To był wyjątkowy galowy koncert.

godz. 16.00 Koncert piosenki żeglarskiej i turystycznej "Krajobrazu falowanie" (R6)
reżyseria i prowadzenie: Mirek Kowalewski i Grzegorz Tyszkiewicz
wystąpili: Atlantyda, Bez Jacka, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mirek Kowalewski, Słodki Całus od Buby, Marta Śliwa, Grzegorz Tyszkiewicz

Żeglarstwo, to nie tylko pionierskie zmagania z wiatrem i morzem Fenicjan, Kreteńczyków czy braci Arabów. Żeglarstwo to nie tylko wiekopomne odkrycia Kolumba, Magellana czy Cooka. Żeglarstwo to nie tylko zmagania Tytanów kosmicznych technologii w najbardziej prestiżowych regatach dookoła ziemi lub do najbliższego swobodnie pływającego kontenera.
Żeglarstwo to również turystyka mazurska, drawska, bałtycka, szuwarowo-bagienna, erotyczno-habaziowa, czy barowo-kejowa, skutkująca nazwami typów okrętów jak np: BAR - kentyna, bry -Kantyna, kecz, jol i HLUP.
Żeglarze turyści są podmiotami wielkiej rodziny łazików, wspinaczy weekendowych, cyklistów lądowych, rowerzystów wodnych, kajakarzy nizinnych i górskich. Całą tą olbrzymią grupę łączy tęsknota za tym, co czeka za horyzontem.
O swojej pasji opowiadali, gawędzili i... śpiewali!
Wyobraźmy sobie wieczorne ognisko, przy którym los spotkał łazików, żeglarzy, cyklistów..."

godz. 22.00 Koncert „Bitwa pod Oliwą” (R7)
reżyseria i prowadzenie: Mietek Folk
wystąpili: Canau, Mietek Folk, Orkiestra Samanta, Sąsiedzi, Smugglers, Trzy Maszty, (VLY) Väikeste Lõõtspillide Ühing – Stowarzyszenie Małych Akordeonów (Estonia)

Tego dnia słońce pod Gdańskiem zaszło w południe. „Słońce” to szwedzki „Solen” zatopiony przez polskiego „Wodnika”. W koncercie tym usłyszycie echa dawnego zwycięstwa, szczęk broni, odgłosy bitwy, jęki rannych. Ten koncert to była opowieść o fortelach, odwadze, lęku, bohaterstwie, zdradzie i euforii zwycięstwa.

24.02 niedziela
godz. 12.00 Koncert szanty klasycznej „Bałtyk szanta” (R8)
reżyseria i prowadzenie: Wojciech Harmansa i Michał Gramatyka
wystąpili: Brasy, Cztery Refy, Prawdziwe Perły, Ryczące Dwudziestki, Chór Akademii Marynarki Wojennej, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”

Bałtyku, Bałtyku, morze nasze morze...
Tyś nam dało marynarskie tradycje
O Ciebie walczyliśmy przez lata
Ty swoim horyzontem oczy nasze cieszysz...

Powspominajmy wielkie bałtyckie wydarzenia,
Opowiedzmy jak budowano Gdynię
Ucieszmy uszy bałtycką pieśnią
W doborowym towarzystwie.

godz. 17.00 Koncert finałowy „Dookoła Bałtyku ” (R9)
reżyseria i prowadzenie: Szurawski Marek
wystąpili: Flash Creep, Andrzej Korycki, Mietek Folk, Ryszard Muzaj, Orkiestra Samanta, Jerzy Porębski, Rosyjska Szanty Grupa, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Marek Szurawski, Chór Zawisza Czarny, Chór Akademii Marynarki Wojennej

Szanty, pieśni kubryku i ballady tematyczne, jak zawsze krótki koncert laureatów Festiwalu i przypomnienie najciekawszych solistów i zespołów z dni poprzednich. A w warstwie zapowiedzi i komentarzy dyskretnie przewijająca się opowieść o najważniejszych wydarzeniach historycznych, związanych z Bałtykiem, bitwach morskich, katastrofach, najciekawszych miejscach i portach, słynnych żaglowcach, przyrodzie i duszy ludzkiej, a w tym wszystkim muzyczne niespodzianki.
 
Na "Shanties 2013" wystąpili:
Atlantyda, Banana Boat, Beltaine, Bez Jacka, Brasy, Canau, Cztery Refy, Flash Creep, Formacja, Kasa Chorych, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Krzysztof Kowalewski, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Mietek Folk, Ryszard Muzaj, Orkiestra Samanta, Jerzy Porębski, Prawdziwe Perły, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Słodki Całus od Buby, Stare Dzwony, Smugglers, Marek Szurawski, Marta Śliwa, Trzy Maszty, Grzegorz Tyszkiewicz, Piotr Zadrożny, Zejman i Garkumpel oraz Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, Chór „Zawisza Czarny”, Rosyjska Szanty Grupa, (VLY) Väikeste Lõõtspillide Ühing – Stowarzyszenie Małych Akordeonów (Estonia)
 
IMPREZY TOWARZYSZĄCE

TAWERNA ŻEGLARSKA "STARY PORT" Kraków ul. Straszewskiego 27
TAWERNA FESTIWALOWA - czynna codziennie od 9.00

SPOTKANIA I PREZENTACJE
sala główna:
22 lutego (piątek)
godz. 14.00 - „Bałtyk po nocach mi się śni” - spotkanie z kapitanami
prowadzenie: Kpt Krzysztof Jamrozik, Kpt Janusz Garduła, Kpt Waldemar Mieczkowski

godz. 16.00 - „OETZI – człowiek z lodu - opowieść o pierwszych węzłach”
prezentacja interaktywna
prowadzenie: Marcin” Takler” Oględzki
Co ma wspólnego dzisiejszy żeglarz i człowiek pierwotny?
Co było pierwsze, łódź czy liny?
Wydaje się nam, że potrafimy wyobrazić sobie pierwsze kroki człowieka na wodzie.
Nim jednak zdecydował się zrobić ten krok i zbudował pierwszą „jednostkę pływającą”, musiał zmierzyć się nie tylko z własnym strachem, ale również brakiem odpowiednich materiałów do takiego przedsięwzięcia. Jednym z nich są właśnie liny.

23 lutego (sobota)
godz. 14.00 „WRAKI BAŁTYKU” prezentacja
prowadzenie: Tomasz Stachura

Bałtyk jest jednym z najciekawszych akwenów dla nurków wrakowych na świecie.

Po pierwsze z powodów historycznych - To tu rozegrały się trzy największe katastrofy morskie swiata. Statki Wilchelm Gustloff , Goya i General von Stauben, zabrały na dno około 20 000 ludzi. To tu przez wiele lat tonęły okręty zatopione w wyniku wielu wojen i potyczek na morzu,
a intensywny handel morski powodował, że na dnie, od czasu do czasu, spoczywały piękne drewniane żaglowce.
Drugim powodem jest biologia. Bałtyk idealnie "konserwuje" wraki, dzięki czemu możemy oglądać stare drewniane konstrukcje w stanie takim jak 300 lub 400 lat temu.
Polska - południowa część Bałtyku kryje niezliczona ilość tajemnic z okresu II Wojny Światowej.
Zaś północna ta bliżej Szwecji bogata jest w przepiękne historyczne galeony.

Tomek Stachura - nurek fotograf z Gdyni z 30-letnim stażem.
Tomasz Stachura jest jednym z najaktywniejszych nurków eksplorujących wraki na obszarze morza Bałtyckiego. Eksplorował tak znane jednostki jak Gustloff, Goya czy Graf Zeppelin jednocześnie biorąc udział w odkrywaniu i identyfikacji nowych wraków.Był także członkiem zespołu eksplorującego zatopione wraki, które zatonęły na głębokości 100 metrów u wybrzeży Szwecji i Wysp Alandzkich.
Większość wypraw dokumentuje zdjęciami www.stachuraphoto.com
Tomasz Stachura jest także współzałożycielem BALTICTECH – konferencji poświęconej nurkowaniu i założycielem SANTI – firmy produkującej specjalistyczny sprzęt do nurkowania.
Wraki Bałtyku – zdjęcia z podwodnych wypraw Tomasza Stachury

CK ROTUNDA Kraków, ul. Oleandry 1

KIERMASZ ŻEGLARSKI - 21 – 24 lutego (czwartek – niedziela; podczas koncertów)
Prezentacja firm, partnerów festiwalu oraz firm prowadzących działalność w zakresie: czarterów jachtów, rejsów, szkoleń żeglarskich podnoszących kwalifikacje, organizacji imprez firmowych pod żaglami, sprzedaży wydawnictw, upominków, pamiątek żeglarskich.

23 - 24 lutego (sobota - niedziela) - spotkanie z kpt. Krystianem Szypką
Kpt. Krystian Szypka pochodzi z Bielska-Białej wystartuje w najbliższej edycji najstarszych transatlantyckich regat samotników OSTAR. Będzie to pierwszy od 13 lat udział Polaka w tym prestiżowym wyścigu samotnych żeglarzy przez Atlantyk.

Projekt kpt. Szypki nosi nazwę „OSTAR for Dydek”, ponieważ swój udział w tych regatach kapitan dedykuje pamięci wybitnej nieżyjącej już polskiej koszykarki Małgorzaty Dydek-Twigg „Margo”. Po raz pierwszy w historii regat OSTAR skipper jachtu swój rejs poświęca zmarłej osobie. Zafascynowany osobowością, postawą prospołeczną i osiągnięciami Małgorzaty Dydek kpt. Krystian Szypka w ten sposób składa hołd tej wybitnej postaci.
Małgorzata Dydek-Twigg odnosiła sukcesy w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych. Rejs przez Atlantyk z Europy do USA ma zaznaczyć więź jaka łączyła ją z tymi dwoma kontynentami i jednocześnie być promocją polskiego żeglarstwa i polskiego sportu za oceanem wśród Amerykanów i amerykańskiej polonii. W ramach projektu "OSTAR for Dydek" powstał również program skierowany do dzieci i młodzieży w Polsce, którego celem jest promocja sportu, z elementami edukacji morskiej. Ambasadorem projektu jest Katarzyna Dydek, siostra Małgorzaty. Kontynuując tradycje rodzinne bierze udział w wielu projektach społecznych. Także i tym razem podjęła współpracę przy projekcie dedykowanym swojej siostrze angażując się w wydarzenia skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej towarzyszące rejsowi.
Regaty OSTAR to najstarsze, odbywające się co 4 lata od roku 1960, transatlantyckie regaty samotników. Zawodnicy startują na jachtach długości 27 – 60 stóp i trasa regat prowadzi z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Newport, Rhode Island w USA. Trasa liczy około 3 000 mil morskich, czyli ok. 5 500 km i wiedzie przez północny Atlantyk - legendarny postrach wilków morskich. Żeglarze muszą się zmierzyć z przeciwnymi wiatrami, nieprzyjaznymi prądami morskimi, mgłami i górami lodowymi. Dlatego regaty OSTAR do dziś uznawane są za jedne z najtrudniejszych regat transatlantyckich i są jednym z najważniejszych wydarzeń żeglarskich na świecie. Każda edycja przyciąga kolejnych żeglarzy, którzy chcą się zmierzyć z wrogim oceanem, jak również milionowe rzesze widzów zafascynowanych tym niezwykłym wydarzeniem.
W tegorocznej edycji regat, po 13 latach przerwy, ponownie weźmie udział polski żeglarz. Podążając szlakami m.in. takich sław jak Krzysztof Baranowski, Zbigniew Puchalski, Kazimierz „Kuba” Jaworski czy Teresa Remiszewska, 27 maja 2013r. kpt. Krystian Szypka wystartuje do najbardziej morderczego transatlantyckiego wyścigu.
Start polskiego żeglarza Krystiana Szypki w regatach OSTAR został objęty honorowym patronatem przez Minister Sportu i Turystyki panią Annę Muchę oraz Polski Związek Żeglarski. Przygotowania do rejsu odbywają się przy wsparciu Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Ambasadorem projektu „OSTAR for Dydek” jest Katarzyna Dydek - koszykarka, wielokrotna mistrzyni Polski, Mistrzyni Europy 1999 ( odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi), uczestniczka IO Sydney 2000, dwukrotna zdobywczyni tytułu wicemistrza Euroligi.
Informacje na temat regat OSTAR, projektu „OSTAR for Dydek” oraz aktualności dotyczące przygotowań i rejsu kpt. Szypki na stronie: www.ostarfordydek.pl oraz na profilu projektu na Facebook'u: www.facebook.com/ostarfordydek

WARSZTAT TAKIELARSKI - „TAKLER - Powrót do tradycji”
21 – 24 lutego (podczas koncertów)
prowadzący: Marcin Oględzki TAKLER
Prezentacja pierwszego w Polsce autorskiego programu edukacyjnego poświęconego węzłom i splotom, czyli starej sztuce żeglarskiej. Węzły, sploty czy przewiązy towarzyszą człowiekowi od początku istnienia. Ich rozkwit przypadł na erę wielkich wypraw geograficznych i wielkich żaglowców. Do dzisiaj zachowały się liczne przykłady różnych zastosowań, które można zobaczyć tu i ówdzie na pokładach żaglowców. Jak bogata jest sztuka wiązania węzłów będzie można zobaczyć w czasie trwania Festiwalu. Jedyni w Polsce członkowie międzynarodowego stowarzyszenia International Guild of Knot Tyers w osobach: Marcin Oględzki TAKLER, Andrzej Bernat Bebik i Paweł Durakiwicz zademonstrują Państwu przeróżne sploty i węzły. Chętni będą mogli posłuchać „Wiązanych Opowieści” – fragmentów programu edukacyjnego pod nazwą „TAKLER – powrót do tradycji”. Prezentacji towarzyszyć będzie wystawa różnych prac i kiermasz. Dużą atrakcją jak co roku będzie zapewne replika średniowiecznej maszyny do kręcenia lin.

WYSTAWY FOTOGRAFICZNE - 21 – 24 lutego (podczas koncertów)
„Wraki Bałtyku”  - dokumentacja podwodnych wypraw Tomasza Stachury
„Oblicza Bałtyku" - od Finlandii po polskie wydmy autorzy zdjęć: Dorota Anielska, Mariusz Bartosik, Michał Grega, Agnieszka Stolarczyk–Grega, Krzysztof Jamrozik
Prezentacja różnorodności i bogactwa bałtyckiego krajobrazu z lądu i wody.

WYSTAWA OBRAZÓW MARYNISTYCZNYCH autorstwa Andrzeja Flacha.
Artysta urodzony i wychowany nad morzem, z zamiłowania żeglarz i marynista z wyjątkowym wyczuciem tematu tworzy pejzaże morskie oraz obrazy, także w odniesieniu do faktów historycznych. Kolorystyka, kompozycja i stylistyka obrazów to wyróżniki jego twórczości. Autor działa przy Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

CK ROTUNDA (sala dolna) w przerwach między koncertami

SPOTKANIA I PREZENTACJE
22 lutego (piątek)
godz. 21.15 projekcja filmu z morskiej wyprawy członków Rosyjskiej Szanty Grupy na replice starosłowiańskiej łodzi z XII wieku, która stacjonuje na wyspie Wolin.
Rosyjska Szanty Grupa należy do klubu historycznego „Srebrny Wilk” w Moskwie.

23.02 (sobota)
godz. 20.00 „Za Żaglowce i Szczecin”
prezentacja - zaproszenie na finał regat „The Tall Ships Races 2013” do Szczecina

24.02 (niedziela)
godz. 15.30 „Za Żaglowce i Szczecin”
prezentacja - zaproszenie na finał regat „The Tall Ships Races 2013” do Szczecina

Prezentacje składają się z następujących części:
I. „Na dawnych pokładach” – opowieść i szanty - Marek Szurawski
II. „Wielkie żeglowanie”
1. Regaty i zloty wielkich żaglowców, czyli jak się zaczęło - Mira Urbaniak
2. „The Tall Ships Races Szczecin 2007”, czyli jak było – film
- komentarz: Mira Urbaniak i Jerzy Raducha
3. „The Tall Ships Races Szczecin 2013”, czyli jak będzie - Jerzy Raducha
III „Żaglowce są jak wino…” - część toastowa
1.”Grog” - opowieść i szanta rumowa – Marek Szurawski (degustacja grogu)
2. Piosenka o Szczecinie – A. Korycki i J. Porębski
3. Toast za żaglowce i Szczecin, czyli zaproszenie na imprezę - Krzysztof Soska - Zastępca Prezydent Miasta Szczecin)

WINIARNIA WINNE GRONO; ul. Czarnowiejska 23
22.02 (piątek)
godz. 19.30 "Pływać może każdy głupi" - spotkanie z Moniką Szwają
"Kiedy zapronowano mi wieczór z Państwem, jedyny tytuł spotkania, jaki przyszed mi do głowy, brzmiał: "Pływać może każdy głupi"... Nie wiem, czy krakowska elegancja wytrzyma aż taką szczerość, ale wciąż jestem tego zdania. Bo oto ja: niewysportowana stara gropa z wszystkimi istniejącymi dolegliwościami, od kilku już lat pływam po kilka tygodni w roku na najpiękniejszym statku świata - Darze Młodzieży. Żeglowałam też, jako "załoga" bardzo przyjemnego katamarana, po bajkowych wodach Karaibów. No i jakoś się nie utopiłam (trochę cudem, a trochę dzięki pomocnym ramionom przyjaciół). Ileż radości przyniosły mi te spotkania z wielką wodą, z wielkimi żaglami! Kiedyś wydawało mi się, że wielkie żagle są tylko dla wybrańców. Teraz wiem, że jeśli naprawdę chcemy - sami możemy spełniać swoje marzenia. A życie bez marzeń - nie ma sensu." (Monika Szwaja)

23.02 (sobota)
godz. 21.30 „Żaglowce są jak wino” - spotkanie z Mirą Urbaniak
Ale to Francuzi zamienili w swojej flocie przydziałowe wino (witamina C) na brandy, co spowodowało nawrót szkorbutu. W tym czasie Anglicy do rumu dodali wody, cukru i soku z limonki, zamieniając go w grog i chroniąc zdrowie swoich marynarzy. A żaglowce – niezależnie od bandery, i tak z czasem nabierają wartości – jak wino.