Shanties 2007

XXVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2007
"Powroty"
22-26 lutego 2007
CK "Rotunda"

Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka

Jury:
Anna Łaszewska, Mira Urbaniak, Andrzej Brońka, Robert Gronowski, Andrzej Mendygrał

15 koncertów (9 sali CK Rotunda i 6 w tawernie festiwalowej - ponad 45 godzin koncertów),
ponad 9000 widzów i 159 wykonawców.
akredytowanych było 23 dziennikarzy w tym – co z dużą radością odnotowujemy po raz pierwszy – ekipa radia BBC PRIME z Wielkiej Brytanii.
Koncertom towarzyszyły spotkania, wystawy, pokazy makramy oraz premiera i wodowanie książki o polskim ruchu szantowym pt. ”Rozfalowana ziemia” Jerzego Łątki.

Festiwal tradycyjnie odbył się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, a także Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary i Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka.
Patronat medialny nad festiwalem: Polskie Radio PR1, Radio Małopolska Kraków, Portal INTERIA.PL, Dziennik Polski, Reklama Zewnętrzna AMS, Miesięcznik KARNET, Czasopismo i Portal Szantymaniak.

PROGRAM:
21.02 środa
Tawerna Stary Port
godz. 20.00 - koncert na rozpoczęcie festiwalu

22.02 czwartek
CK Rotunda
godz. 19.00 - koncert wspomnień - „Na krańcach wielkiej wody”
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Porębski;

Powroty łączą się ze wspomnieniami, nostalgią za tym, co było; nadzieją, że uda nam się powrócić choć na chwilę do wszystkich pięknych chwil, które już są za nami. Wykonawcy zaśpiewali stare piosenki o wodzie i żaglach, przypomnieli znane szantowe przeboje.

Wystąpili:
Flash Creep, Gdańska Formacja Szantowa, Andrzej Korycki, Krewni i Znajomi Królika, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski, Grzegorz Tyszkewicz, Mirosław Kowalewski, Groms Plass (Norwegia)

Tawerna Stary Port
godz. 12.00 – konferencja prasowa

godz. 22.00 - koncert „nocne szantowanie” - prowadzenie: Gdańska Formacja Szantowa

23.02 piątek
CK Rotunda
godz. 11.00 - koncert dla dzieci - „Hej, wyruszymy dziś na morze”

reżyseria: Anna Górecka; gospodarze koncertu: Segars i Passat

Tematem widowiska były przygody młodych marzycieli chcących przeżyć morską przygodę. Postacią przewodnią był Kapitan Leń, w którego wcielił się Irek Herisz z zespołu Segars. Młodzi załoganci z zespołu Happy Crew podczas rejsu do Lowlands Low pracowali ciężko na pokładzie żaglowca; opowiadali również o szantach i pieśniach kubryku. Również dorośli mogli powrócić do dziecięcych marzeń i fantazji...

Wystąpili: Passat, Segars

godz. 18.00 - koncert szanty klasycznej - „Pora w morze nam” – szanty i pieśni marynarzy żaglowców z epoki Josepha Conrada.
reżyseria i prowadzenie: Andrzej Grzela; gospodarze koncertu: Ryczące Dwudziestki

Koncert szanty klasycznej – pieśni śpiewanych podczas pracy przez marynarzy na żaglowcach, prosty rytm i łatwe do zapamiętania słowa dziś prezentowane w swoim klasycznym brzmieniu, ale już przez „profesjonalne” zespoły i chóry. Wystąpiły najlepsze polskie zespoły śpiewające szanty a cappella. Tradycyjne brzmienie oraz dzisiejsze aranżacje tych pieśni ludzi morza dla wielu jest dziś jedynym prawdziwym odzwierciedleniem trudów pracy na XIX-wiecznym żaglowcu. Rok 2007 został przez UNESCO ogłoszony rokiem Josepha Conrada.

Wystąpili: Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Segars, Stare Dzwony, Press Gang (Irlandia), Risor Shanty Choir


godz. 23.00 - koncert nocny - "Noc Kapitana Białej Floty..." - koncert piosenek żeglarskich nie całkiem serio
reżyseria i prowadzenie: Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Jakubowski
gospodarze koncertu: Gdańska Formacja Szantowa

Koncert powrotów do pieśni, piosenek, melodyjek i przyśpiewek żeglarskich przemyślanych na nowo i lekko poprawionych przez wprawne oko, ucho, rękę i język ludzi z humorem. Pastisze znanych piosenek wykonywanych przez różnych.

Wystąpili: Gdańska Formacja Szantowa, Piotr Zadrożny, Flash Creep, Klang, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski, Ryszard Muzaj, Jerzy Porębski

Tawerna Stary Port
godz. 22.00 - koncert „nocne szantowanie” - prowadzenie: Segars

24.02 sobota
CK Rotunda
godz. 11.00 - koncert dla dzieci - „Żagle staw”
reżyseria i prowadzenie: Mirosław Kowalewski; gospodarze koncertu: Zejman i Garkumpel

Mirosław “Kowal” Kowalewski wraz z zespołem “Zejman i Garkumpel” zaprosili na kolejny koncert dziecięcy. Spotkaliśmy się z wcześniej już poznanymi postaciami, powróciliśmy do starych piosenek. Jednocześnie jednak nawiązano nowe przyjaźnie, poznaliśmy nowe melodie, znaleźliśmy się w całkiem nowych sytuacjach, ale z takim Kapitanem, jak Kowal, znowu się nam udało.

Wystąpili: Zejman i Garkumpel

godz. 17.00 - koncert szant i pieśni kubryku - „Cumy rzuć”
reżyseria i prowadzenie: Maciej Jędrzejko; gospodarze koncertu: Banana Boat

To, co nowoczesne dzisiaj - za 15 lat stanie się klasyką, niezależnie od tego, jak bardzo nieklasyczne nam się teraz wydaje. Zaprosiliśmy na koncert szanty klasycznej i pieśni kubryku w reżyserii "Uśmiechu Polskiej Sceny Szantowej", zespołu zawsze wiernego szancie klasycznej tyle, że w bananowy sposób.

Wystąpili: Banana Boat, Cztery Refy, Klang, Passat, Tonam & Synowie, Mohadick, Drake, Press Gang (Irlandia)

godz. 22.00 - koncert współczesnej piosenki żeglarskiej - „Powiał dobry wiatr”
reżyseria i prowadzenie: Grzegorz Tyszkiewicz

Żywot żeglarzy i marynarzy: kiedyś, teraz i w przyszłości odmierzany był, jest i będzie powrotami. Ci, którzy zdecydowali się na założenie rodziny i mieli szczęście znaleźć kobiety, które będą czekały na nich przez długie lata zostawione na morzu, ci - wracali do domów. Ci, którzy nie mieli rodzin i kobiet, wracali do znajomych miejsc rozrzuconych po całym świecie. Wreszcie wszyscy oni, na skutek choroby marynarskiej w końcu wracali i wracają na morze... O powrotach tam i stamtąd śpiewali zaproszeni Wykonawcy.

Wystąpili: Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Samhain, Smugglers, Grzegorz Tyszkewicz, Zejman i Garkumpel, Morże Być

Tawerna Stary Port
godz. 21.00 - koncert „Yo ho ho” - zespół PORT MACIERZYSTY PRAGA (DOMOVSKY PRISTAV PRAHA)

godz. 22.00 - koncert „nocne szantowanie” - prowadzenie: Klang

25.02 niedziela
CK Rotunda
godz. 14.30 - koncert sea folk u źródeł - „Gdy zabraknie mi żagli”
reżyseria i prowadzenie: Piotr Zadrożny

Powroty! Powróćmy do źródeł! Do korzeni! Tam skąd pochodzi nasza muzyka! Do zielonych wzgórz Irlandii, do grenlandzkich lodów, ale i do polskich rzek i jezior. Koncert "Folk u źródeł" był znakomitą okazją by posłuchać i pobawić się przy muzyce ze stron bliskich i dalekich, przy muzyce, w której bije to samo źródło.

Wystąpili: Beltaine, Hambawenah, Krewni i Znajomi Królika, Shannon, Yank Shippers

godz. 19.00 - koncert finałowy - "Czy powrócą na morze stare, smukłe żaglowce...
Koncert - zaproszenie na Finał Regat Tall Ship Races, Szczecin 2007 " 
reżyseria i prowadzenie: Marek Szurawski; gospodarze koncertu: Stare Dzwony

Na zakończenie festiwalu jeszcze raz wsłuchaliśmy się w rytm szant i morskie opowieści przenoszące nas na pokłady Wielkich Żaglowców. Przecież one wciąż pływają zachwycając nas swoim pięknem, a na ich pokładach słychać wielojęzyczne pieśni morza. Tu w Krakowie podsumowaliśmy Festiwal Shanties 2007, wręczyliśmy kolejne nagrody, wysłuchaliśmy laureatów i najlepszych z najlepszych w koncercie przygotowanym przez Marka Szurawskiego wraz ze Starymi Dzwonami.

Na brzegach wód powoli dobiega koniec „martwego sezonu” i coraz bliżej do kolejnych żeglarskich rejsów, wypraw i obozów. Nadchodzący sezon w Polsce będzie obfitował w wydarzenia żeglarskie, a na największe z nich j zaprosiliśmy do Szczecina na największy zlot żaglowców z całego Świata - na finał The Tall Ships’ Races Szczecin 2007.

Wystąpili: Banana Boat, Mietek Folk, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel, Groms Plass (Norwegia), Risor Shanty Choir (Norwegia)

Tawerna Stary Port
godz. 22.00 - koncert „nocne szantowanie” - prowadzenie: P. Zadrożny

26.02 poniedziałek
Tawerna Stary Port
godz. 19.00 - koncert „pożegnanie gości zagranicznych” – wystąpił zespół Groms Plass