22 lutego zakończył się 28 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties 2009. Odbyło się łącznie 13 koncertów (8 w sali CK Rotunda i 5 w tawernie festiwalowej), w których udział wzięło prawie 9 000 widzów i 27 zespołów – łącznie 135 wykonawców z Polski, Francji, Norwegii i USA. Ponad 43 godziny koncertów ukazały różnorodność piosenki żeglarskiej: zaprezentowano szanty klasyczne, tradycyjne pieśni kubryku, ballady rybackie, współczesne brzmienie piosenek żeglarskich, piosenki mazurskie i koncert - widowisko dla dzieci. Koncertom towarzyszył kiermasz żeglarski, w ramach którego odbywały cieszące się zainteresowaniem warsztaty takielarskie (pokazy makramy i nauka wiązania węzłów), a także warsztaty skrzypcowe prowadzone przez Simona Spaldinga oraz liczne spotkania.
Festiwal tradycyjnie odbył się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, a także Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera i Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka. Patronat medialny nad festiwalem obieli: Portal INTERIA.PL, Dziennik Polski, Reklama Zewnętrzna AMS, Radio Małopolska Kraków, Telewizja Polska Oddział w Krakowie, miesięcznik KARNET, Echo Miasta oraz portale szantowe: Szantymaniak i Szanty24. Festiwal cieszył się zainteresowaniem mediów, akredytowanych było 25 dziennikarzy.
Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka
Jury: Katarzyna Wolnik-Sayna, Paweł Orkisz, Grzegorz Tyszkiewicz, Piotr Zadrożny
i Andrzej Brońka
Festiwal tradycyjnie odbył się pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, a także Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Nawary, Wojewody Małopolskiego Jerzego Millera i Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka. Patronat medialny nad festiwalem obieli: Portal INTERIA.PL, Dziennik Polski, Reklama Zewnętrzna AMS, Radio Małopolska Kraków, Telewizja Polska Oddział w Krakowie, miesięcznik KARNET, Echo Miasta oraz portale szantowe: Szantymaniak i Szanty24. Festiwal cieszył się zainteresowaniem mediów, akredytowanych było 25 dziennikarzy.
Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka
Jury: Katarzyna Wolnik-Sayna, Paweł Orkisz, Grzegorz Tyszkiewicz, Piotr Zadrożny
i Andrzej Brońka
XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej
Shanties 2009
"Noce na Oceanie"
Shanties 2009
"Noce na Oceanie"
CK "Rotunda"
19.02 czwartek
R 1 godz. 19.00 koncert wspomnień „Znów przeminął rok”
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Porębski
Wystąpili: Andrzej Korycki, Flash Creep, Ryszard Muzaj, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz, Jerzy Porębski, Waldemar Mieczkowski, Piotr Zadrożny i Paweł Orkisz z zespołem, Groms Plass, Patrick Lee
28 lat to kawał czasu. Ileż to zespołów, solistów pojawiło się w Krakowie na kolejnych festiwalach !!! Pojawiały się nowe instrumenty, nowe brzmienia. Wydaje się, że perkusja, gitary elektryczne, instrumenty klawiszowe i inne na stałe wdarły się na pokład krakowskich Shanties. A przecież wtedy, 28 lat temu wiele zespołów śpiewało a cappella, jedynie gitara, czasem akordeon, towarzyszyły wykonawcom.
Bywając na wielu szantowych imprezach w Polsce zauważyłem, że wraca moda na śpiewanie solo przy akompaniamencie gitary. Myślę, że soliści mogą świetnie rozbawić publiczność, pięknie opowiedzieć własnymi słowami i muzyką o naszych przeżyciach na wodzie. I stąd w czwartkowym koncercie dużo było ballad i piosenek prezentowanych przez solistów. Pojawiły się także małe zespoły i wykonawcy, którzy zaprezentowali nowe nastroje. Patrick Lee z Annapolis w USA, Amerykanin mówiący po polsku, znowu przetłumaczył piosenki z polskiego na amerykański i parę z nich nam zaśpiewał.
Koncert przypomniał złote czasy „jachtowego śpiewania”, czasem przy ognisku gdzieś na Mazurach czy na pokładach jachtów i statków gdzieś daleko „na krańcach świata”.
20.02 piątek
R 2 godz. 18.00 koncert szanty klasycznej „Znów popłynę na morze”
reżyseria i prowadzenie: Ryczące Dwudziestki
Wystąpili: Klang, Prawdziwe Perły, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Simon Spalding
Był to koncert dla fanów, miłośników, koneserów i wszystkich, którzy chcieli się przekonać, co w szancie, czyli w tym gatunku morskiego folku tak naprawdę jest, że minęły setki niekiedy lat a przetrwała właśnie ta pieśń, a autora czas starł w nicość. Nie spotkałem nikogo na swojej drodze, kto słuchał -słucha szant i powiedziałby, że szanty się mu znudziły i nieważne, w której części świata o to zapytam!! Na całym świecie ogromna liczba fanów szant powtarza te same szanty, wykonując je z wielka radością i czeka z utęsknieniem na moment by znów je wspólnie śpiewać i pewien jestem, ze jest to ta sama tęsknota, która nas pcha NA MORZE. (Andrzej Grzela RYCZĄCE DWUDZIESTKI)
R 3 godz. 23.00 koncert nocny „Jubileusze, jubileusze...”
reżyseria i prowadzenie: Sławek Klupś, Marek Szurawski, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz
Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Jerzy Porębski, Orkiestra Samanta, Waldemar Mieczkowski, Smugglers, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz.
Koncert składał się z dwóch część – w pierwszej „Opowieści wiatru i morza” prezentowane zostały wybrane ciekawostki z dziejów żeglugi oraz życia niesamowitych postaci, które utrwaliły także teksty wielu tradycyjnych i współczesnych pieśni morza.
Trzy dziesiątki lat naszej wspólnej pracy, znakomitych twórców, zespołów, organizatorów i dziennikarzy związanej z popularyzacją kultury morskiej w Polsce przyniosło niespotykany w innych krajach rozwój muzyki morza i żagli. Tradycyjne szanty, pieśni kubryku i współczesne piosenki żeglarskie stały się znane tysiącom naszych rodaków odkrywając również przed nimi niesamowity świat muzycznych opowieści. Tradycyjne pieśni morza zawierają w sobie wiele historycznej prawdy o dawnym życiu ludzi od masztów i żagli, opowiadają również o wydarzeniach, rejsach, które znamy dziś z kart historii. Także spora część współczesnych piosenek żeglarskich jest inspirowana historiami, które warto poznać choćby w formie niewielkiej pigułki.
Poprzez muzykę i fabularyzowaną opowieść chcielibyśmy zabrać publiczność na wyprawę, którą można określić trzema słowami „Opowieści wiatru i morza”
W drugiej część koncertu, prowadzonej przez Grzegorza „Gooroo” Tyszkiewicza, to jubileusze zespołów i twórców którzy od wielu lat funkcjonują w tym środowisku. Dzięki ich twórczości i zaangażowaniu powstało wiele utworów, które wzbogacają naszą muzyczną żeglarską scenę.
21.02 sobota
R 4 godz. 11.00 koncert dla dzieci „Oceany ciekawostek”
reżyseria i prowadzenie: Zejman i Garkumpel
Czy wiecie, skąd się biorą fale? Czy wiecie, jakie największe jest stworzenie na ziemi?, czy wiecie, jak głęboko nurkują wieloryby? – na takie i wiele innych pytań w muzycznej zabawie z Zejmanem odpowiedział jak zwykle rodzinnie, konkursowo i śpiewająco.
R 5 godz. 17.00 koncert pieśni kubryku „Dni mijają i tygodnie”
reżyseria i prowadzenie: Banana Boat
Wystąpili: Banana Boat, Cztery Refy, Flash Creep, Sąsiedzi, Tonam i Synowie, Simon Spalding
Kubrykowy wieczór upłynął pod znakiem wykwintnych dań szantowych podanych a cappella przez Banana Boat i Tonam&Synowie, ze szczyptą lirycznie instrumentalnego dotyku Flash Creep z nutą tradycyjnego smaku Czterech Refów. Nie omieszkaliśmy zerwać listka z zeszłorocznego wieńca laurowego Sąsiadów. Wisienką na tym magicznym muzycznym torcie był międzynarodowej sławy szantymen Simon Spalding - wielki przyjaciel krakowskich Shanties.
R 6 godz. 22.00 koncert współczesnej piosenki żeglarskiej „Sztorm przy Georgii”
reżyseria i prowadzenie: Wojciech Harmansa „Muzyk”, Michał Gramatyka „Doktor”
Wystąpili: Atlantyda, EKT Gdynia, Orkiestra Samanta, Les Dieses, Greenland Whalefishers, Smugglers, Zejman i Garkumpel
Od zaginionych ulic legendarnej Atlantydy po dobrze Ci znaną Gdynię. Od wrocławskiego polsko - czesko - niemieckiego kulturowego tygla po koronkową doskonałość Francji, pachnącej bagietkami, winem i pleśniowym serem. Od folkrockowego brzmienia potomków norweskich wielorybników po Zejmanowe opowieści o aniołach, diabłach i wyspach szczęśliwych. Późnym wieczorem, na przemytniczym szlaku, wsłuchani w opowieści o nieznanych lądach wpłynęliśmy w sam środek sztormu. To nie był zwykły koncert.
22.02 niedziela
R 7 godz. 13.00 koncert urodzinowy Jurka Porębskiego „Jejku, jejku...”
reżyseria i prowadzenie: Marek Szurawski
Wystąpili: Dominika Żukowska, Formacja, Klang, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel, Ania Sojka, Patrick Lee, Stare Dzwonnice
Jurek Porębski - filar żeglarskiej i morskiej piosenki autorskiej jest również człowiekiem o niekwestionowanej wiedzy i osobowości, pełnym przy okazji wewnętrznego ciepła, wrażliwości i życzliwości. Mądry przyjaciel ludzi i świata, urokliwy gawędziarz, mistrz muzycznego nastroju - w 2009 roku obchodzi 70-te urodziny. Koncert jubileuszowy, jaki szykują Mu jego fani i przyjaciele, był poetycką kompilacją tekstów i piosenek Jurka i świata ballad, pieśni i piosenek morskich, jakie towarzyszyły Mu mniej lub bardziej świadomie w ciągu ostatnich 30 lat polskiego ruchu szantowego. Koncert to również próba generalna koncertu specjalnego, na Jego 110-urodziny...
R 8 godz. 17.30 koncert finałowy „Dziękuję Ci, Oceanie”
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Ozaist
Wystąpili: Cztery Refy, EKT Gdynia, Orkiestra Samanta, Les Dieses, Prawdziwe Perły, Tonam i Synowie, Simon Spalding, Groms Plass
Rejs się kończy, rejs zaczyna. Po tych dniach i nocach żeglowania przez ocean muzyki - dopływamy do portu. Były z nami znakomite zespoły, laureaci i goście zagraniczni. Pożegnaliśmy się ciepło, ale przecież już za chwilę rozpoczniemy nową podróż, przez kolejne estrady, festiwale i tawerny.
Dla nas, żeglowanie przez rozfalowaną muzykę - jest koniecznością.
Dziękuję Ci Oceanie.
Że jesteś, że nas przyjąłeś, że dopłynęliśmy i że będziemy jeszcze nie raz dopływali do kolejnych portów.
Tawerna Żeglarska „Stary Port”
Gościła tłum żeglarzy i sympatyków żeglarskiego śpiewania przez wszystkie dni festiwalu aż do poniedziałku, kiedy to zespół Groms Plass zakończył Shanties 2009 swoim koncertem.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
19.02 czwartek
R 1 godz. 19.00 koncert wspomnień „Znów przeminął rok”
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Porębski
Wystąpili: Andrzej Korycki, Flash Creep, Ryszard Muzaj, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz, Jerzy Porębski, Waldemar Mieczkowski, Piotr Zadrożny i Paweł Orkisz z zespołem, Groms Plass, Patrick Lee
28 lat to kawał czasu. Ileż to zespołów, solistów pojawiło się w Krakowie na kolejnych festiwalach !!! Pojawiały się nowe instrumenty, nowe brzmienia. Wydaje się, że perkusja, gitary elektryczne, instrumenty klawiszowe i inne na stałe wdarły się na pokład krakowskich Shanties. A przecież wtedy, 28 lat temu wiele zespołów śpiewało a cappella, jedynie gitara, czasem akordeon, towarzyszyły wykonawcom.
Bywając na wielu szantowych imprezach w Polsce zauważyłem, że wraca moda na śpiewanie solo przy akompaniamencie gitary. Myślę, że soliści mogą świetnie rozbawić publiczność, pięknie opowiedzieć własnymi słowami i muzyką o naszych przeżyciach na wodzie. I stąd w czwartkowym koncercie dużo było ballad i piosenek prezentowanych przez solistów. Pojawiły się także małe zespoły i wykonawcy, którzy zaprezentowali nowe nastroje. Patrick Lee z Annapolis w USA, Amerykanin mówiący po polsku, znowu przetłumaczył piosenki z polskiego na amerykański i parę z nich nam zaśpiewał.
Koncert przypomniał złote czasy „jachtowego śpiewania”, czasem przy ognisku gdzieś na Mazurach czy na pokładach jachtów i statków gdzieś daleko „na krańcach świata”.
20.02 piątek
R 2 godz. 18.00 koncert szanty klasycznej „Znów popłynę na morze”
reżyseria i prowadzenie: Ryczące Dwudziestki
Wystąpili: Klang, Prawdziwe Perły, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Simon Spalding
Był to koncert dla fanów, miłośników, koneserów i wszystkich, którzy chcieli się przekonać, co w szancie, czyli w tym gatunku morskiego folku tak naprawdę jest, że minęły setki niekiedy lat a przetrwała właśnie ta pieśń, a autora czas starł w nicość. Nie spotkałem nikogo na swojej drodze, kto słuchał -słucha szant i powiedziałby, że szanty się mu znudziły i nieważne, w której części świata o to zapytam!! Na całym świecie ogromna liczba fanów szant powtarza te same szanty, wykonując je z wielka radością i czeka z utęsknieniem na moment by znów je wspólnie śpiewać i pewien jestem, ze jest to ta sama tęsknota, która nas pcha NA MORZE. (Andrzej Grzela RYCZĄCE DWUDZIESTKI)
R 3 godz. 23.00 koncert nocny „Jubileusze, jubileusze...”
reżyseria i prowadzenie: Sławek Klupś, Marek Szurawski, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz
Wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Jerzy Porębski, Orkiestra Samanta, Waldemar Mieczkowski, Smugglers, Grzegorz „Gooroo” Tyszkiewicz.
Koncert składał się z dwóch część – w pierwszej „Opowieści wiatru i morza” prezentowane zostały wybrane ciekawostki z dziejów żeglugi oraz życia niesamowitych postaci, które utrwaliły także teksty wielu tradycyjnych i współczesnych pieśni morza.
Trzy dziesiątki lat naszej wspólnej pracy, znakomitych twórców, zespołów, organizatorów i dziennikarzy związanej z popularyzacją kultury morskiej w Polsce przyniosło niespotykany w innych krajach rozwój muzyki morza i żagli. Tradycyjne szanty, pieśni kubryku i współczesne piosenki żeglarskie stały się znane tysiącom naszych rodaków odkrywając również przed nimi niesamowity świat muzycznych opowieści. Tradycyjne pieśni morza zawierają w sobie wiele historycznej prawdy o dawnym życiu ludzi od masztów i żagli, opowiadają również o wydarzeniach, rejsach, które znamy dziś z kart historii. Także spora część współczesnych piosenek żeglarskich jest inspirowana historiami, które warto poznać choćby w formie niewielkiej pigułki.
Poprzez muzykę i fabularyzowaną opowieść chcielibyśmy zabrać publiczność na wyprawę, którą można określić trzema słowami „Opowieści wiatru i morza”
W drugiej część koncertu, prowadzonej przez Grzegorza „Gooroo” Tyszkiewicza, to jubileusze zespołów i twórców którzy od wielu lat funkcjonują w tym środowisku. Dzięki ich twórczości i zaangażowaniu powstało wiele utworów, które wzbogacają naszą muzyczną żeglarską scenę.
21.02 sobota
R 4 godz. 11.00 koncert dla dzieci „Oceany ciekawostek”
reżyseria i prowadzenie: Zejman i Garkumpel
Czy wiecie, skąd się biorą fale? Czy wiecie, jakie największe jest stworzenie na ziemi?, czy wiecie, jak głęboko nurkują wieloryby? – na takie i wiele innych pytań w muzycznej zabawie z Zejmanem odpowiedział jak zwykle rodzinnie, konkursowo i śpiewająco.
R 5 godz. 17.00 koncert pieśni kubryku „Dni mijają i tygodnie”
reżyseria i prowadzenie: Banana Boat
Wystąpili: Banana Boat, Cztery Refy, Flash Creep, Sąsiedzi, Tonam i Synowie, Simon Spalding
Kubrykowy wieczór upłynął pod znakiem wykwintnych dań szantowych podanych a cappella przez Banana Boat i Tonam&Synowie, ze szczyptą lirycznie instrumentalnego dotyku Flash Creep z nutą tradycyjnego smaku Czterech Refów. Nie omieszkaliśmy zerwać listka z zeszłorocznego wieńca laurowego Sąsiadów. Wisienką na tym magicznym muzycznym torcie był międzynarodowej sławy szantymen Simon Spalding - wielki przyjaciel krakowskich Shanties.
R 6 godz. 22.00 koncert współczesnej piosenki żeglarskiej „Sztorm przy Georgii”
reżyseria i prowadzenie: Wojciech Harmansa „Muzyk”, Michał Gramatyka „Doktor”
Wystąpili: Atlantyda, EKT Gdynia, Orkiestra Samanta, Les Dieses, Greenland Whalefishers, Smugglers, Zejman i Garkumpel
Od zaginionych ulic legendarnej Atlantydy po dobrze Ci znaną Gdynię. Od wrocławskiego polsko - czesko - niemieckiego kulturowego tygla po koronkową doskonałość Francji, pachnącej bagietkami, winem i pleśniowym serem. Od folkrockowego brzmienia potomków norweskich wielorybników po Zejmanowe opowieści o aniołach, diabłach i wyspach szczęśliwych. Późnym wieczorem, na przemytniczym szlaku, wsłuchani w opowieści o nieznanych lądach wpłynęliśmy w sam środek sztormu. To nie był zwykły koncert.
22.02 niedziela
R 7 godz. 13.00 koncert urodzinowy Jurka Porębskiego „Jejku, jejku...”
reżyseria i prowadzenie: Marek Szurawski
Wystąpili: Dominika Żukowska, Formacja, Klang, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Zejman i Garkumpel, Ania Sojka, Patrick Lee, Stare Dzwonnice
Jurek Porębski - filar żeglarskiej i morskiej piosenki autorskiej jest również człowiekiem o niekwestionowanej wiedzy i osobowości, pełnym przy okazji wewnętrznego ciepła, wrażliwości i życzliwości. Mądry przyjaciel ludzi i świata, urokliwy gawędziarz, mistrz muzycznego nastroju - w 2009 roku obchodzi 70-te urodziny. Koncert jubileuszowy, jaki szykują Mu jego fani i przyjaciele, był poetycką kompilacją tekstów i piosenek Jurka i świata ballad, pieśni i piosenek morskich, jakie towarzyszyły Mu mniej lub bardziej świadomie w ciągu ostatnich 30 lat polskiego ruchu szantowego. Koncert to również próba generalna koncertu specjalnego, na Jego 110-urodziny...
R 8 godz. 17.30 koncert finałowy „Dziękuję Ci, Oceanie”
reżyseria i prowadzenie: Jerzy Ozaist
Wystąpili: Cztery Refy, EKT Gdynia, Orkiestra Samanta, Les Dieses, Prawdziwe Perły, Tonam i Synowie, Simon Spalding, Groms Plass
Rejs się kończy, rejs zaczyna. Po tych dniach i nocach żeglowania przez ocean muzyki - dopływamy do portu. Były z nami znakomite zespoły, laureaci i goście zagraniczni. Pożegnaliśmy się ciepło, ale przecież już za chwilę rozpoczniemy nową podróż, przez kolejne estrady, festiwale i tawerny.
Dla nas, żeglowanie przez rozfalowaną muzykę - jest koniecznością.
Dziękuję Ci Oceanie.
Że jesteś, że nas przyjąłeś, że dopłynęliśmy i że będziemy jeszcze nie raz dopływali do kolejnych portów.
Tawerna Żeglarska „Stary Port”
Gościła tłum żeglarzy i sympatyków żeglarskiego śpiewania przez wszystkie dni festiwalu aż do poniedziałku, kiedy to zespół Groms Plass zakończył Shanties 2009 swoim koncertem.
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
- Wystawy i spotkania:
* wystawa grafiki Macieja Busia
* kiermasz żeglarski
* koncerty w tawernie festiwalowej "Stary Port"
* coroczne spotkanie organizatorów imprez szantowych
* warsztaty takielarskie - Marcin TAKLER Oględzki
* kiermasz żeglarski
* koncerty w tawernie festiwalowej "Stary Port"
* coroczne spotkanie organizatorów imprez szantowych
* warsztaty takielarskie - Marcin TAKLER Oględzki
- warsztaty skrzypcowe - Simon Spalding
Dwudniowe warsztaty skrzypcowe - "Tradycyjne style obrzeży Atlantyku"
Prowadził Simon Spalding
Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać charakterystykę tradycyjnej gry na skrzypcach wybranych rejonów Północnej Ameryki, Irlandii, Szkocji, Szwecji, oraz Cajunów (francuskojęzycznych osadników z Louisiany). Wspólnym mianownikiem był styl irlandzki; Simon w detalach przedstawił szczegóły smyczkowania, frazowania i ornamentacji specyficzne dla skrzypków z wyspy.
O prowadzącym:
Simon Spalding, etnomuzykolog po UC Berkeley, nauczyciel muzyki, skrzypek, multiinstrumentalista, śpiewak tradycyjny oraz marynista. Po zakończeniu nauki skrzypiec klasycznych, skupił swoje zainteresowania na stylach tradycyjnych. Przez wiele lat przebywając bezustannie w podróży, poznawał tradycje wielu regionów świata u źródeł. Grał nie tylko na festiwalach i salach koncertowych ale również, w zgodzie z dziewiętnastowieczną tradycją na pokładach szkunerów. Spędził dzieciństwo wśród rybaków Pacyfiku, przemierzył Atlantyk pod żaglami Zawiszy Czarnego, zdobył serca publiczności na festiwalach w Ameryce i kilkunastu krajach Europy. Trzykrotna nagroda publiczności na Shanties w Krakowie. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Północnej Karolinie.
Dzięki własnej ewolucji ze skrzypiec konwencjonalnych do tradycyjnych, Simon potrafi służyć jako świetny przewodnik tradycyjnej gry na skrzypcach dla osób obcujących dotychczas jedynie z techniką klasyczną.
Podsumowaniem warsztatów był wspólny występ uczestników podczas koncertu finałowego.
Prowadził Simon Spalding
Podczas dwudniowych warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać charakterystykę tradycyjnej gry na skrzypcach wybranych rejonów Północnej Ameryki, Irlandii, Szkocji, Szwecji, oraz Cajunów (francuskojęzycznych osadników z Louisiany). Wspólnym mianownikiem był styl irlandzki; Simon w detalach przedstawił szczegóły smyczkowania, frazowania i ornamentacji specyficzne dla skrzypków z wyspy.
O prowadzącym:
Simon Spalding, etnomuzykolog po UC Berkeley, nauczyciel muzyki, skrzypek, multiinstrumentalista, śpiewak tradycyjny oraz marynista. Po zakończeniu nauki skrzypiec klasycznych, skupił swoje zainteresowania na stylach tradycyjnych. Przez wiele lat przebywając bezustannie w podróży, poznawał tradycje wielu regionów świata u źródeł. Grał nie tylko na festiwalach i salach koncertowych ale również, w zgodzie z dziewiętnastowieczną tradycją na pokładach szkunerów. Spędził dzieciństwo wśród rybaków Pacyfiku, przemierzył Atlantyk pod żaglami Zawiszy Czarnego, zdobył serca publiczności na festiwalach w Ameryce i kilkunastu krajach Europy. Trzykrotna nagroda publiczności na Shanties w Krakowie. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Północnej Karolinie.
Dzięki własnej ewolucji ze skrzypiec konwencjonalnych do tradycyjnych, Simon potrafi służyć jako świetny przewodnik tradycyjnej gry na skrzypcach dla osób obcujących dotychczas jedynie z techniką klasyczną.
Podsumowaniem warsztatów był wspólny występ uczestników podczas koncertu finałowego.
- TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”
19 lutego (czwartek)
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: Waldemar Mieczkowski
20 lutego (piątek)
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: zespół Klang
21 lutego (sobota)
godz. 14.00 – Spotkanie organizatorów Festiwali Żeglarskich
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: zespół Formacja
22 lutego (niedziela)
godz. 12.00 – Konferencja Prasowa – podsumowanie Festiwalu Shanties 2009
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: Piotr Zadrożny
23 lutego (poniedziałek)
godz. 19.00 – Koncert „Pożegnanie gości zagranicznych” - zespół Groms Plass (Norwegia)
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: Waldemar Mieczkowski
20 lutego (piątek)
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: zespół Klang
21 lutego (sobota)
godz. 14.00 – Spotkanie organizatorów Festiwali Żeglarskich
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: zespół Formacja
22 lutego (niedziela)
godz. 12.00 – Konferencja Prasowa – podsumowanie Festiwalu Shanties 2009
godz. 22.00 – Koncert „Nocne szantowania” - prowadził: Piotr Zadrożny
23 lutego (poniedziałek)
godz. 19.00 – Koncert „Pożegnanie gości zagranicznych” - zespół Groms Plass (Norwegia)
- KIERMASZ ŻEGLARSKI
19 – 22 lutego (czwartek – niedziela)
TAKLER - POWRÓT DO TRADYCJI - warsztat takielarski
prowadził: MARCIN OGLĘDZKI "TAKLER" - znany w międzynarodowym środowisku "węźlarzy" właśnie jako „Takler” i tak też nazywa się jego domena. Nazwa ta pochodzi od takielunku, który aby poprawnie funkcjonował był wiązany, splatany, klarowany.
Węzły towarzyszą człowiekowi od początku istnienia. Większość z obecnie znanych została wymyślona na pokładach żaglowców, stąd pochodzi stwierdzenie "żeglarz - ojciec wszystkich węzłów". Obecnie, nie używane odchodzą w zapomnienie.
Na warsztatach można było zobaczyć jak zaplata się ringabulinę, odbijacz czy pas do worka żeglarskiego. Można było również samemu spróbować swoich sił i zawiązać węzły, których historia sięga ponad kilkuset lat: gałki, maty, opaski ...
TAKLER - POWRÓT DO TRADYCJI - warsztat takielarski
prowadził: MARCIN OGLĘDZKI "TAKLER" - znany w międzynarodowym środowisku "węźlarzy" właśnie jako „Takler” i tak też nazywa się jego domena. Nazwa ta pochodzi od takielunku, który aby poprawnie funkcjonował był wiązany, splatany, klarowany.
Węzły towarzyszą człowiekowi od początku istnienia. Większość z obecnie znanych została wymyślona na pokładach żaglowców, stąd pochodzi stwierdzenie "żeglarz - ojciec wszystkich węzłów". Obecnie, nie używane odchodzą w zapomnienie.
Na warsztatach można było zobaczyć jak zaplata się ringabulinę, odbijacz czy pas do worka żeglarskiego. Można było również samemu spróbować swoich sił i zawiązać węzły, których historia sięga ponad kilkuset lat: gałki, maty, opaski ...