Shanties 2006

XXV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej
"Shanties 2006"
Jubileusz

23 - 26 lutego; CK "Rotunda", TS "Wisła"
10000 widzów

Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka

Jury: Anna Łaszewska, Anna Peszkowska, Robert Gronowski, Piotr Zadrożny i Andrzej Brońka - przewodniczący

11 koncertów, w tym 3 koncerty w sali CK Rotunda, 3 koncerty i w hali TS Wisła oraz 5 koncertów w tawernie "Stary Port".
W ciągu ponad 40 godzin koncertów publiczność miała możliwość wysłuchania najlepszych zespołów i solistów szant i piosenki żeglarskiej z Polski oraz wykonawców z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych prezentujących wszystkie nurty w piosence żeglarskiej od szant klasycznych poprzez pieśni kubryku i współczesną piosenkę żeglarską, a na szantach dla dzieci kończąc Jednocześnie festiwal obfitował w wiele imprez towarzyszących: wystawa fotograficzna - postacie XXV lecia shanties, spotkanie z oragnizatorami finału regat The Tall Ships Races 2007 w Szczecinie, spotkanie - konferencja organizatorów festiwali żeglarskich w Polsce, wystawa exlibris autorstwa Krzysztofa Kmiecia oraz kiermasz żeglarski. Sukces jubileuszowej edycji potwierdził fenomen Krakowskiego Festiwalu, który pomimo że, odbywa się z dala od mórz i oceanów, jest jednym z najpopularniejszych i największych festiwali piosenki żeglarskiej na Świecie i nieustająco cieszy zainteresowaniem publiczności.
Jubileuszowa edycja miała wyjątkowy charakter, były okazje do podsumowań, spotkań i podziękowań. Podczas koncertów wszechobecna była nuta nostalgii i wspomnień. Działo się tak za przyczyną m.in. zespołów, które stanowią dziś szantową historię, a które reaktywowały się specjalnie na jubileusz Shanties. Ponownie na scenie ujrzeliśmy zespoły Packet, Krewni i Znajomi Królika oraz Broken Fingers Band. Nie zabrakło również na koncertach przedstawicieli władz miasta i województwa, podczas inauguracji oraz w czasie wręczenia nagród na koncercie finałowym mieliśmy okazję gościć Wojewodę Małopolskiego - Witolda Kochana, Marszałka Województwa Małopolskiego - Janusza Sepioła, Zastępcę Prezydenta Miasta Henryka Bątkiewicza oraz przedstawicieli Zarządu Polskiego Związku Żeglarskiego.

CK ROTUNDA
23.02 czwartek
godz. 20.00 - Koncert Inauguracyjny
cz. I. "Pociągnij go... Piratki. Heroiny. Ladacznice"

prowadzenie Mira Urbaniak
W pierwszej części Koncertu Inauguracyjnego usłyszeliśmy o roli i miejscu kobiety w świecie, w którym rytm życia wyznaczony jest przez wiatr i wodę - w świecie żagli, a cała opowieść odbyła się przy dźwiękach szant i piosenek żeglarskich, w których temat kobiety jest obecny.
A oto, co pisze o koncercie Mira Urbaniak - reżyser koncertu: "Człowiek żeglował od zawsze. Na pokładzie i pod żaglami zdobywał nowe lądy, chleb i sławę. I był to mężczyzna. A kobieta czekała na marynarza, żeglarza, rybaka, na brzegu lub... w tawernie. Na morzu, na pokładzie, pod żaglami była incydentem. Który się jednak zdarzał. Z przypadku zostawała bohaterką lub ladacznicą. Z wyboru - człowiekiem morza: marynarzem lub piratem. Tak mówi historia żeglugi. Dzisiejszą kobietę morza z tamtą łączą: równie świadomy wybór i determinacja. Już całkiem jawnie z mężczyznami lub samotnie pokonuje oceany, opływa przylądki, wygrywa regaty. Często przegrywa lądowe życie.
Opowieść o kobiecie na morzu i przez morze doświadczonej: dramatyczna, zabawna, dwuznaczna. Historia kobiety dawnej i współczesnej - od morza uzależnionej i jak morze nieprzewidywalnej, ale mającej pewność, że ono ją nigdy nie zdradzi.

cz.II. "Wspomnienia XXV-lecia"
prowadzenie Waldemar Mieczkowski
Jak sugeruje podtytuł usłyszelismy nie tylko znane wszystkim szlagiery, ale i zobaczylismy zespoły już nie istniejące, które po latach, ponownie spotkały się na scenie.

Wystąpili: Broken Fingers Band, Flash Creep, Gdańska Formacja Szantowa, Andrzej Korycki, Krewni i Znajomi Królika, Packet, Jerzy Porębski, Marek Szurawski, Grzegorz Tyszkiewicz, Bra-De-Li, Za Horyzontem, Passat.

24.02 piątek
godz. 18.00 - Koncert Szanty Klasycznej "Razem do lin"
prowadzenie: Andrzej Grzela
Koncert szanty klasycznej - pieśni śpiewanych podczas pracy przez marynarzy na żaglowcach, prosty rytm i łatwe do zapamiętania słowa dziś prezentowane w swoim klasycznym brzmieniu, ale już przez "profesjonalne" zespoły i chóry. Wystąpiły najlepsze polskie zespoły śpiewające szanty a capella, tradycyjne brzmienie oraz dzisiejsze aranżacje tych pieśni ludzi morza dla wielu jest dziś jedynym prawdziwym odzwierciedleniem trudów pracy na żaglowcu.

Wystąpili: Banana Boat, Klang, Mechanicy Shanty, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Tonam & Synowie, Chris Roche z Shanty Crew (Wielka Brytania), Pchnąć w Tę Łódź Jeża.

Koncert ten był transmitowany w Radiu ART.
Komentatorem koncertu był żeglarz i wokalista szantowy Andrzej Brońka.

godz. 23.00 - Koncert Jubileuszowy
prowadzenie: Jerzy Porębski
Koncert szant i piosenek żeglarskich, które przez 25 lat festiwalu zyskały sobie miano przebojów, tych śpiewanych dzisiaj jak i przed 20 laty. Przypomnieliśmy gwiazdy i laureatów poprzednich festiwali, ich piosenki, które do dziś są nieodłącznym elementem każdego żeglarskiego spotkania. Koncert był również podsumowaniem plebiscytu na najpopularniejszego wykonawcę i na największy hit XXV-lecia.

Wystąpili: Cztery Refy, Andrzej Korycki, Krewni i Znajomi Królika, Mechanicy Shanty, Packet, Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Tonam & Synowie, Zejman i Garkumpel, Patryk Lee (USA)

TS WISŁA
25.02 sobota
godz. 11.00 - Koncert dla Dzieci
prowadzenie: Mirek Kowalewski i Zbigniew Murawski
Dwugodzinny koncert-widowisko połączony z konkursami i zabawami dla uczestników specjalnie przygotowany dla najmłodszej publiczności. Wspólna wyprawa po skarby, nauka piosenek czy poznawanie trudnych tajników żeglugi to tylko niektóre elementy tego spotkania, do którego w tym roku zaproszeni zostali wykonawcy biorący udział w koncertach dla dzieci w latach poprzednich.

Wystąpili: Andrzej Korycki, Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Klang, Zejman i Garkumpel.

godz. 19.00 - Koncert Współczesnej Piosenki Żeglarskiej "Ląd na horyzoncie"
prowadzenie: Grzegorz Tyszkiewicz
Przez kolejne festiwale żeglowaliśmy po różnych morzach i warunkach atmosferycznych. Tegoroczny rejs był przypomnieniem tych wszystkich festiwali, każdy z zespołów zaprezentował program nawiązujący do kolejnej tematyki poprzednich koncertów. Były więc "góry lodowe", "sztormy" i "żywioły morskie", "wokółziemskie regaty", "zmaganie z Hornem" czy poszukiwanie "zaginionej Atlantydy".
Wspólna zabawa przy współcześnie brzmiących rytmach piosenek żeglarskich w wykonaniu zespołów z pełnym instrumentarium, gwarantujących niezapomniane wrażenia.

Wystąpili: EKT Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa, Mechanicy Shanty, Samhain, Sąsiedzi, Smugglers, Zejman i Garkumpel, Hambawenah, Drake, Long John Silver (Francja).

26.02 niedziela
godz. 17.00 - Koncert Finałowy "Wielkie żaglowce"
prowadzenie: Marek Szurawski
Koncert-widowisko "rejs na żaglowcu", rekrutacja załogi, ształowanie ładunku, podnoszenie kotwicy, pożegnanie portu i wypłynięcie na morze, obrzędy: "wieszania zdechłego konia" i "chrzest równikowy", praca przy żaglach wszystkim tym czynnościom towarzyszą lub je opisują szanty i pieśni kubryku. Na barwną opowieść o marynarskim życiu w XIX wieku zabrał nas Marek Szurawski - lider zespołu Stare Dzwony, który jako kapitan niecodziennej załogi złożonej z najlepszych zespołów szantowych dowodził przez kilka godzin widownią krakowskiego festiwalu.
Koncert ten, to również podsumowanie festiwalu, wręczenie nagród prezentacja najlepszych zespołów Shanties 2006.

Wystąpili: Banana Boat, Cztery Refy, Flash Creep, Gdańska Formacja Szantowa, Andrzej Korycki, Ryszard Muzaj, Perły i Łotry, Jerzy Porębski, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Sąsiedzi, Smugglers, Stare Dzwony, Piotr Zadrożny, Chris Roche z Shanty Crew (Wielka Brytania), Long John Silver (Francja).



Tawerna Żeglarska "Stary Port"
od 23.02 (czwartek) do 27.02 (poniedziałek) odbyło się w tawernie 5 koncertów towarzyszących i dopełniających festiwal.