Shanties 2004

XXIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2004"
„ZE ŚWINOUJŚCIA...”
26 – 29 lutego 2004; CK "Rotunda", TS "Wisła"
11000 widzów, 31 zespołów, czyli prawie 200 wykonawców z Polski i z zagranicy

Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka

Jury: Robert Gronowski, Franciszek Haber, Zbigniew Kosiorowski, Anna Łaszewska, Andrzej Mendygrał.
Na XXIII Festiwalu Shanties wystąpiły 33 zespoły czyli prawie 200 wykonawców z Polski i z zagranicy. Odbyło się 6 koncertów w salach CK Rotunda i TS Wisła oraz nocne szantowania w tawernie „Stary Port” , a także kilka imprez towarzyszących.
Łącznie na Shanties 2004 przygotowano 45 godzin koncertów, w których uczestniczyło ponad 11 tysięcy widzów.
Tradycyjnie Festiwal spotkał się z dużym zainteresowanie mediów, których przedstawiciele licznie uczestniczyli w koncertach oraz imprezach towarzyszących. Akredytowanych było prawie 47 dziennikarzy stacji radiowych, telewizyjnych oraz prasowych. Informacje o festiwalu przekazywane przez dziennikarzy i respondentów ukazały się w głównych wiadomościach stacji telewizyjnych i radiowych, a także miały obszerne recenzje w prasie.

PROGRAM FESTIWALU

CK Rotunda
26.02 (czwartek)
godz. 20.00 – Koncert Ballad i Poezji Morskiej - „Po wodzie pianą”
reż. Waldemar Mieczkowski i Krzysztof Jurkiewicz

27.02 (piątek)
godz. 18.00 – Koncert Szanty Klasycznej - „W dół bałtyckich cieśnin” reż. Marek Szurawski

godz. 23.00 - Koncert dla Dorosłych - „Plażowe (s)mażenia” - reż. Mirosław Kowalewski

KONCERTY CK ROTUNDA
Festiwal rozpoczął się w czwartek, 26 lutego o godzinie 20.00 Koncertem Ballad i Poezji Morskiej „Po wodzie pianą” w reżyserii Waldemara Mieczkowskiego i Krzysztofa Jurkiewicza.
Koncert ten był żeglarską odmianą „Krainy łagodności”. W pierwszej części koncertu usłyszeć można było znanych i lubianych wokalistów sceny szantowej, wykonujących z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Cafe takie ballady, jak, m.in.: „Ławice New Foundland”, „Gdyński port”, czy tytułową „Po wodzie pianą”. Klasyczne, smyczkowo- fortepianowe brzmienie i znane wszystkim piosenki stanowiły zaskakujące, niezwykłe połączenie.
W części drugiej soliści i zespoły wykonały najpiękniejsze ballady ze swojego repertuaru oraz - zwyczajem lat ubiegłych - piosenki zaproponowane przez publiczność w trakcie koncertu.
W piątek, 27 lutego odbyły się kolejne dwa koncerty w CK Rotunda. Pierwszy - Koncert Szanty Klasycznej „W dół bałtyckich cieśnin” wyreżyserowany przez Marka Szurawskiego, a tytuł koncertu nawiązywał do najbliższego nam morza, które jak każde “morze śródziemne” kryje w swej historii fascynujące opowieści o ludziach, portach i okrętach, a wszystko to wyśpiewane w rytmie klasycznych pieśni pracy
Drugi z piątkowych koncertów to Koncert dla dorosłych „Plażowe (s)mażenia” wyreżyserowany i poprowadzony przez Mirka Kowalewskiego.
Na przekór zimie prażyliśmy swe ciała i umysły na piaszczystej plaży. Udar słoneczny i takiż patrol ratowniczy, pobudził do refleksji nad wszystkimi aspektami nadmorskiej cielesności plażowej, w kontekście wielopłciowości gatunku Homo Sapiens. Z uwagi na oślepiającą seksualność występujących podmiotów wykonawczych, osoby bez okazania okularów słonecznych nie będą wpuszczane na salę, bez względu na stopień posiadania biletu!!!! – tak napisał o swoim koncercie reżyser. Publiczność żywo zareagowała na obowiązek posiadania okularów przeciwsłonecznych, a stroje w jakich wystąpili zaproszeni do udziału w koncercie wykonawcy spotkały się z niespotykanym aplauzem.

Scena w hali sportowo-widowiskowej TS „Wisła”
28.02 (sobota)
godz. 11.00 - "NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci" - koncerty, konkursy, zabawy z Neptunem i Lwami Morskimi, Fotopirat, Kołokąt, Wąż Morski, występy zespołów dziecięcych.
reż. Mirosław Kowalewski

godz. 19.00 – Koncert Pieśni Kubryku i Współczesnej Piosenki Żeglarskiej - „Morskie pogody” reż. Grzegorz Tyszkiewicz

29.02 (niedziela)
godz. 16.00 - Koncert Starych i Nowych Przebojów Żeglarskich - „Gdzie ta keja?”
reż. Andrzej Grzela, Wojciech Dudziński

KONCERTY w TS WISŁA
Sobota dla gości festiwalu w rozpoczęła się koncertem "NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci", gdzie Mirek „Kowal” Kowalewski wraz ze swoim zespołem tradycyjnie bawił najmłodszą szntową publiczność. Gościnnie zagrały także zespoły dziecięce z Krakowa. Występ połączony był z festynem, podczas którego na zgromadzonych gości czekało wiele atrakcji - spotkanie z Neptunem oraz wilkami morskimi, malowanie największej panoramy morskiej, zabawy i gry zręcznościowe.Koncert „NIVEA Błękitne Żagle dla Dzieci” to także bal przebierańców. Na gości przebranych w barwne i oryginalne stroje polował Fotopirat, uzbrojony w aparat fotograficzny. Najlepiej przebrani uczestnicy zabawy otrzymali nagrody.
Współorganizatorem koncertu oraz partnerem festiwalu Shanties był Program NIVEA Błękitne Żagle - ogólnopolska akcja skierowana do najmłodszych żeglarzy. Celem projektu jest promowanie żeglarstwa jako sposobu na wspólny oraz aktywny wypoczynek dzieci i rodziców. Program realizowany jest przy współpracy Beiersdorf – Lechia S.A. z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz Narodowym Stowarzyszeniem Klasy Optimist.
Wieczorem o godzinie 19.00 w Hali Wisły rozpoczął się Koncert pieśni Kubryku i Współczesnej Piosenki Żeglarskiej „Morskie pogody” w reżyserii Grzegorza Tyszkiewicza.
A tak o koncercie i morskich pogodach pisał reżyser: Co powoduje, że mimo że sztorm rzuca jachtem 15 dzień, woda smakuje jak koktajl z ropy, chloru i soli, smak świeżego chleba jest bolesnym i czysto abstrakcyjnym wspomnieniem z nierealnego świata, spanie jest czynnością tak nieosiągalną, że nawet myśl o spaniu jest grzechem - rejs wydaje nam się najwspanialszym wydarzeniem naszego życia? To pierwsza morska pogoda. Drugą morską pogodą jest nasza pogoda ducha. Ta, którą noszą w sercach ludzie z załogi. Ta, dzięki której najparszywszy sztorm i jego skutki nie są w stanie odebrać radości z żeglowania. O NAJWAŻNIEJSZEJ morskiej pogodzie będą śpiewać i opowiadać szntymeni podczas koncertu zatytułowanego "MORSKIE POGODY". Przynieście ze sobą na nasze śpiewanie jak najwięcej takiej pogody w Waszych żeglarskich sercach.
Festiwal zakończył się Koncertem Starych i Nowych Przebojów Żeglarskich w hali TS Wisła. Od godziny 16.00 rozbrzmiewały przeboje żeglarskie w koncercie „Gdzie ta keja?” wyreżyserowanym przez Andrzeja Grzelę i Wojciecha Dudzińskiego. W ciągu ponad 20 lat śpiewania szant i piosenek żeglarskich we wszystkich nieprawdopodobnych miejscach i biorąc udział w niezliczonej ilości imprez oraz festiwali żeglarskich i folkowych, zauważyliśmy jedną wspólną i można powiedzieć wielopokoleniową już cechę szerokiej, bo nie tylko żeglarskiej publiczności. Cecha ta to umiłowanie do wspólnego śpiewania czyli "szantowania", a stąd już niedaleka droga do powstania całej listy przebojów, które o dziwo, nie starzeją się.
W koncercie tym spotkamliśmy się z tymi wszystkimi zespołami i bardami, którzy przez lata dorobili się wielu niezapomnianych przebojów do zaśpiewania których zapraszały Ryczące Dwudziestki.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
TAWERNA FESTIWALOWA „STARY PORT”
Koncerty Nocne Szantowania
26 luty, od 22.00 – prowadzenie: Sławomir Gołąb
27 luty, od 22.00 – prowadzenie: Waldemar Mieczkowski, Krzysztof Jurkiewicz
28 luty, od 22.00 – prowadzenie: Maciej Jędrzejko
29 luty, od 22.00 – prowadzenie: Włodzimierz Dębski
  • WYSTAWA ZDJĘC WITOLDA TOMASZEWSKIEGO („Stary Port”)
  • SPOTKANIE Z MIRĄ URBANIAK („Stary Port”)
  • „Z Gdyni do San Francisco, czyli o morzu, żaglowcach i żeglarzach” 28.02.04
  • WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „SPOJRZENIE NA MORZE” (TS WISŁA 28-29.02.2004) Małgorzaty i Jerzego Karnasiewiczów
  • KIERMASZ ŻEGLARSKI (TS WISŁA 28 – 29.02.2004)
  • TARGI ŻEGLARSKIE „KrakŻagiel” (27 – 29.02.04) Centrum Targowe Chemobudowa
Wykonawcy Shanties 2004
Atlantyda, Banana Boat, Cafe, Canoe, EKT Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa, 
Klang, Kochankowie Rudej Marii, Andrzej Korycki, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Mordewind, Ryszard Muzaj, Orkiestra Samanta, Perły i Łotry, Jerzy Porębski, Prawy Ostry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Smugglers, Stare Dzwony, Marek Szurawski, Trzeci Pokład, Tonam i Synowie, Piotr Zadrożny, Zejman i Garkumpel
oraz goście z zagranicy: Jim Mageean (Wielka Brytania), Johnny Collins (Wielka Brytania), Long John Silver (Francja)