Shanties 2005

XXIV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties 2005"
„ZE SZTORMU W SZTORM”
 

24 - 27 luty 2005 r.; CK "Rotunda", TS "Wisła"

9000 widzów, 31 zespołów, czyli prawie 200 wykonawców z Polski i z zagranicy

Organizatorzy:
Dyrektor - Krzysztof Bobrowicz
Kierownik Programu - Agnieszka Krajewska
Kierownik Biura - Anna Bobrowicz
Scenografia - Wojciech Miętka

Jury: Anna Łaszewska, Andrzej Brońka, Robert Gronowski, Franciszek Haber, Andrzej Mendygrał – przewodniczący.

9 tysięcy widzów i uczestników koncertów i imprez towarzyszących XXIV Festiwalowi Shanties 2005, pokazało po raz kolejny, że fenomen największego festiwalu piosenki żeglarskiej na świecie ( i to w mieście położonym 500 km od morza) trwa w najlepsze, budząc zrozumiałe zainteresowanie nie tylko w Polsce.
Nasi zagraniczni goście i tym razem podkreślali, że tym, co różni polskie śpiewanie o żaglach, jest często bardzo młody wiek śpiewających (na Zachodzie to zajęcie starszych panów) i fakt powstawania ciągle nowych piosenek, z których niejedna stała się już dla polskich żeglarzy takim klasykiem, jak szanty śpiewane niegdyś z krakowskiej sceny przez Stana Hugilla.
Tegoroczny Festiwal to 6 dużych koncertów i wiele innych spotkań, z których największym uznaniem publiczności cieszyły się” Nocne szantowania” w Tawernie Stary Port.
Niepowtarzalna atmosfera, która towarzyszy każdej edycji festiwalu sprawiła, że i tym razem do Krakowa przybyły tysiące sympatyków żeglarstwa i kultury marynistycznej.
Można zatem powiedzieć, że Kraków dzięki „Shanties” stał się ponownie głównym zimowym portem w Polsce.
Festiwal jak zwykle cieszył się poparciem władz lokalnych. Odbywał się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Wojewody Małopolskiego Jerzego Adamika, Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Wiesława Kaczmarka i Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego Piotra Boronia.
Koncerty festiwalowe zorganizowane zostały w dwóch salach: hali Towarzystwa Sportowego „Wisła” i Centrum Kultury „Rotunda”. Łącznie w ramach festiwalu odbyło się 6 koncertów, 3 koncerty w CK Rotunda oraz 3 w TS „Wisła” oraz koncerty w festiwalowej tawernie „Stary Port”, która była również miejscem imprez towarzyszących Shanties 2005.
Miniony festiwal koncentrował się tematycznie wokół sztormu, a tytuł brzmiał „Ze sztormu w sztorm…” Usłyszeliśmy o zmaganiach z przeciwnościami natury i ludzkimi słabościami, poznaliśmy, jak różne barwy miewa woda, która przyjazna i łagodna w jednej chwili staje się nieokiełznanym i groźnym żywiołem.
Wystąpiła większość polskich wykonawców, ale także goście z zagranicy: Groms Plass z Norwegii, którzy po raz drugi byli gośćmi festiwalu i przez festiwalową publiczność przyjęci zostali równie gorąco, jak za pierwszym razem, dostarczając emocji żywiołową muzyką, Square Riggers z Holandii prezentujący szantę klasyczną oraz Shores of Newfoundland z Kanady.

Festiwal Shanties to:
12 koncertów (scena w CK Rotunda, TS Wisła, Tawernie Żeglarskiej „Stary Port”)
około 30 zespołów, czyli ponad 150 wykonawców
ponad 9 tysięczna publiczność z kraju i z zagranicy

PROGRAM FESTIWALU

CK Rotunda
24 luty 2005 r. (czwartek)
godz. 19.00 ~ Koncert Ballad i Poezji Morskiej ~ prowadzenie: Waldemar Mieczkowski

Pierwszy z festiwalowych koncertów, koncert ballad i poezji morskiej „ Na Sargassowym morzu” był poświęcony pamięci Janusza Sikorskiego, którego nie ma z nami już 10 lat! Jego piosenki nie zestarzały się jednak ani trochę, o czym najlepiej świadczy fakt, że publiczność pamięta je doskonale.To był bardzo ciepły i sympatyczny koncert, którego reżyserem był Waldemar Mieczkowski.

25 luty 2005 r. (piątek)
godz. 18.00 ~ Koncert Szanty Klasycznej ~ prowadzenie: Marek Szurawski i Ryczące Dwudziestki

Koncert szanty klasycznej „Uderz w dzwon”, wyreżyserowany przez Marka Szurawskiego, jak zawsze przeniósł publiczność w czasy starych żaglowców, w którym obyczaje, sposób pracy i cały rytuał żeglarski stanowił o odrębności tego świata, o którym tak chętnie słuchamy do dzisiaj. Koncert udowodnił, że klasyczne motywy są zawsze w modzie, zresztą zdradzimy tu pewną tajemnicę. To na ten właśnie koncert zawsze najszybciej sprzedają się bilety. W tym roku trzy tygodnie przed Festiwalem zabrakło miejsc.

godz. 23.00 ~ Koncert Nocny ~ prowadzenie: Jerzy Porębski i Krzysztof Jurkiewicz

Mają na Festiwalu swój specjalny koncert dzieci, po raz kolejny mieli też dorośli koncert tylko dla siebie pod tytułem „ A ja się w sztormach poniewieram”. Pomysłodawcą i reżyserem był debiutujący w tej roli Szef Festiwalu Krzysztof Bobrowicz. Najbardziej pieprzne i nie całkiem przyzwoite piosenki przeplatane doskonałymi damsko-męskimi, (choć w rybim wydaniu) fraszkami kapitana Andrzeja Mendygrała rozbawiły publiczność. Kto wie, może i ten koncert stanie się tradycją kolejnych edycji Festiwalu? W końcu pływający zawodowo pod żaglami już 33 lata kapitan na pewno miał czas napisać jeszcze wiele innych, godnych uwagi fraszek.

TS „Wisła”
26 luty 2005 r. (sobota)
godz. 11 - 13.30 ~ Konkursy i zabawy oraz Koncert dla Dzieci ~ prowadzenie: Mirosław Kowalewski

”Żeglarskie opowieści pod Błękitnymi Żaglami Nicea” to koncert dla dzieci.
W tym roku jak zawsze, z Kowalem bawiło się wiele dzieci, choć czasami obserwując widownię dochodziliśmy do wniosku, że szczególnie tatom bawiącym się z swoimi pociechami w smak było tańczenie z nadobnymi syrenkami.Mieliśmy też miły moment, po raz pierwszy na scenie zaprezentowała się szkoła dla dzieci obcokrajowców pracujących w Krakowie.Ich występ spodobał się publiczności a i same dzieciaki zadowolone z przyjęcia publiczności obiecały wrócić za rok.Ten koncert jest doskonałym pretekstem dla powiedzenia, że Festiwal jest jednym z niewielu miejsc, gdzie na jednej imprezie spotykają się dzieci i rodzice w bardzo różnym wieku i wszyscy bawią się doskonale.

godz. 19.00 ~ Koncert Pieśni Kubryku i Współczesnej Piosenki Żeglarskiej ~ prowadzenie: Grzegorz Tyszkiewicz

Sobotę zakończył koncert pieśni kubryku i współczesnej piosenki żeglarskiej „ Sztorm idzie, panie bosman” według konceptu Grzegorza Tyszkiewicza, również przez niego prowadzony. Ilustracją głównego festiwalowego wątku, czyli sztormu były wspaniałe zdjęcia mogące uzmysłowić największemu szczurowi lądowemu grozę sztormu, a na scenie wszyscy ulubieni wykonawcy wzmocnieni gośćmi z Kanady.

27 luty 2005 r. (niedziela)
godz. 16.00 ~ Koncert Starych i Nowych Przebojów Żeglarskich ~ prowadzenie: Ryczące Dwudziestki i Stare Dzwony
Finałowy koncert niedzielny starych i nowych przebojów żeglarskich „Zabierz nas na ląd”, przygotowany przez Ryczące Dwudziestki i jury, które przedstawiło wyniki swoich prac było kolejną okazją do odśpiewania przez całą salę najulubieńszych piosenek i poznania tych, które za kolejne lat …naście do nich dołączą, bo przecież już za rok 25 Festiwal.


Protokół z posiedzenia Jury
XXIV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Shanties w Krakowie
w dniu 27.02.2005.

Jury w składzie: Anna Łaszewska, Andrzej Brońka, Robert Gronowski, Franciszek Haber i Andrzej Mendygrał – przewodniczący

Po burzliwej wymianie poglądów Jury zdecydowało, że przy zastosowaniu proponowanego przez Organizatorów kryterium tej nagrody, cyt. „za wydarzenie festiwalowe”, w tym roku nagrody Grand Prix nie przyznaje, z powodu niedostatku takiego wydarzenia.

Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za współczesną piosenkę żeglarską Jury przyznaje piosence „Wiatr i Woda” w wykonaniu zespołu Atlantyda, autor muzyki i słów: Sławomir Klupś

Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny wykonania pieśni morskich przyznano zespołowi Cztery Refy

Nagrodę publiczności otrzymuje zespół Segars

Nagrodę Wojewody Małopolskiego za najlepszy debiut Shanties 2005 otrzymuje w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa zespół Flash Creep

Nagrodę za najlepszą piosenkę premierową przyznano utworowi „Frau Kokoschke” – słowa i muzyka Krzysztofa Jurkiewicza, wykonanie Gdańska Formacja Szantowa

Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2005 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej Jury jednogłośnie przyznało zespołowi Qftry ze Szczecina w uznaniu osiągniętego profesjonalizmu

Nagrodę Komandora MKM Szkwał za bardzo atrakcyjną aranżację utworów (w tym brawurowe wykonanie utworu Śmiały Harpunnik), a także za świeżość i udany debiut Jury przyznało zespołowi Samhain

Nagrodę Redakcji Miesięcznika Żagle im. Tomka Opoki za najlepszy tekst przyznano Jurkowi Porębskiemu za tekst piosenki „Sztormowa Noc”

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni na Festiwalu Shanties 2005, Jury w porozumieniu z Ewą Fijką – fundatorką nagrody, przyznaje Izie Puklewicz, z zespołu Cztery Refy

Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą przebytą liczbę mil morskich otrzymują The Shores of New Foundland

Wyróżnienia:
Jury wyróżnia formację muzyczną w składzie:
Katarzyna Wasilewska-Strzałkowska – skrzypce
Piotr Bułas – banjo
Krzysztof Kowalewski – gitara
Marcin Rumiński - flażolet

Jury postanowiło również wyróżnić zespół The Shores of New Foundland za wysoki poziom artystyczny występu, a szczególnie za bardzo interesującą interpretację utworu Men of the Sea.