Werdykt 2022

Kraków, dn. 27 lutego 2022r.

Werdykt XLI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2022

Jury XLI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2022 w Krakowie

w składzie:
Katarzyna Wolnik - Sayna
Mariusz Bartosik
Maciej Olszewski
oraz Warzyniec Szwaja, Arek Wlizło i organizatorzy, po wysłuchaniu występów wszystkich wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
 • Nagrodę Grand Prix Festiwalu Shanties 2022 dla Joanny Knitter i Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny” za wzbogacenie pięknej morskiej pieśni pierwiastkiem kobiecym.
 • Nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną dla Kwartetu Smyczkowego pod przewodnictwem Tadeusza Melona, ze szczególnym uznaniem dla jego 30 letniej obecności na scenie szantowej.
 • Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2022 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje zespół The Pioruners.
 • Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecin otrzymuje Krzysztof Jurkiewicz za piosenkę „Wina Mikołajka”.
Jednocześnie Jury zauważa głębokie i wielowymiarowe znaczenie tekstu autorstwa Mariusza Bartosika do piosenki „Jacobites”.
 •    Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2022
Galion to nagroda sięgająca tradycji pierwszych festiwali Shanties. Ufundował  ją Jerzy Fijka – dziennikarz, fotoreporter, żeglarz i wierny fan szanty. Fijki nie ma od 1995 rok, a nagroda trwa…W tym roku Galion, jako wyróżnienie specjalne otrzymuje Helena Porębska – żona Jurka P. Zawsze obecna u jego boku. Aktorka drugiego planu, bez której Jurek nie napisałby tylu nastrojowych, ciepłych tekstów 
 • Nagrodę publiczności Shanties 2022 otrzymuje Roman Tkaczyk
Wyróżnienia:
Jury pragnie wyróżnić Ryszarda Muzaja za kreatywne łączenie muzycznych światów.
Jednocześnie doceniono pomysł, reżyserię dwóch trudnych emocjonalnie koncertów dedykowanych pamięci Jerzego Porębskiego i Miry Urbaniak.

Wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymują dodatkowo następujące nagrody:
 • Nagrodę specjalną - zaproszenie na tournee po USA i Kanadzie ufundowaną przez amerykańskokanadyjskich żeglarzy Polonijnych z Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku, Polish Yacht Clubu z Chicago, Polsko Kanadyjskiego Yacht Clubu „Zawisza Czarny” w Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2022 otrzymuje Marek Szurawski.
 • Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego za największą ilość mil morskich odbytych w drodze na festiwal otrzymuje Arkadiusz Wlizło i Jacek Jakubowski.
 • Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” otrzymuje Krzysztof Jurkiewicz za piosenkę „Wina Mikołajka”.
 • Nagrodę „Krakowski rejs roku 2021” przyznawaną przez Prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Tawernę Żeglarską Stary Port otrzymuje Fundacja Cztery Kontynenty za rejs na jachcie „SIFU OF AVON”.
 • WYRÓŻNIENIE Krakowski Rejs Roku 2021 otrzymuje Mateusz Ćwikliński za udział w rejsie jachtem „OCEAN B”. 

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie