Werdykt 2019

Jury
XXXVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2019 w Krakowie
w składzie:
  • Beata Bartelik
  • Maciej Olszewski
  • Piotr Zadrożny
oraz Warzyniec Szwaja, Arek Wlizło i organizatorzy, po wysłuchaniu występów wszystkich wykonawców postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrodę Grand Prix Festiwalu Shanties 2019 otrzymuje zespół Atlantyda

Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za debiut otrzymuje Roman Tkaczyk z zespołem

Nagrodę Organizatorów Festiwalu Shanties 2019 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje zespół The Exmouth Shanty Men

Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Szczecin otrzymuje Jakub Paluszkiewicz za tekst piosenki pt. „Na oceanie marzeń”

Nagrodę Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny otrzymuje zespół Slogmåkane z Norwegii.

Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2019” dla najsympatyczniejszej wykonawczyni otrzymuje
Beata Bartelik

Jury pragnie zauważyć, że piosenki Jurka Porębskie są ponadczasowe i można je zaśpiewać w dowolnej formie, na przykład szanty klasycznej (zespół Sąsiedzi), czy po śląsku (Maciej Jędrzejko). Interpretacja tych piosenek w nowej formie przez zespoły The Nierobbers & Ryczące Dwudzieski daje nadzieję na ich dalsze trawnie w świadomości nowych pokoleń słuchaczy.

Jury z radością dostrzegło dużo tekstów premierowych piosenek co jest dowodem na witalność naszego środowiska szantowego mimo, że widać w tych tekstach zmianę pokoleniową i pewną pozytywną nostalgię.


Nagrodę Specjalną amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy Polonijnych ufundowaną przez:
Polski Klub Żeglarski w Nowym Jorku Polish Yacht Club z Chicago, Polsko Kanadyjski Yacht Club Zawisza Czarny z Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2019 dla zespołu Mieczkowski Band  - Nagroda ta to zaproszenie na tourne po USA i Kanadzie.

Ponadto wykonawcy tegorocznego Festiwalu Shanties otrzymują następujące nagrody:

Nagrodę publiczności Shanties 2019 otrzymuje Roman Tkaczyk z zespołem

Nagrodę Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego dla wykonawcy zagranicznego
otrzymuje Patrick Lee

Nagrodę Komandora Klubu Morskiego „Szkwał” za działalność sceniczną oraz pozasceniczną i osobowość na polskiej scenie szantowej otrzymuje: Zespół KLANG za scenariusz, reżyserię i prowadzenie koncertu „ZA ZDROWIE PORĘBY.” 

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie