opisy koncertów


25 lutego (czwartek) „W PORTOWEJ TAWERNIE”
godz. 18.00 – 22.00 koncert  
prowadzenie Paweł Jędrzejko

Co za wspaniała poetycka feta! "W portowej tawernie" spotkają się bowiem mistrzynie i mistrzowie słonego słowa: poetki i poeci, tłumaczki i tłumacze, artystki i artyści estradowi, czyli wspaniali ludzie, których wrażliwość powołała polską muzykę morza do istnienia i nadała jej niepowtarzalny charakter. To dzięki nim powstały Wasze ulubione piosenki; to oni zwrócili wzrok czterech generacji Polek i Polaków ku bezkresnemu morzu, ku historii, ku nieskrępowanej wolności. Ich piosenki - zarówno te oryginalne, jak i te tłumaczone - zachęciły tysiące ludzi, by zająć się żeglarstwem. Ich niezwykłe osobowości były inspiracją dla setek wykonawców, którzy dziś bawią was i wzruszają na deskach estrad, w tawernach i klubach. Spędźmy więc cudowny wieczór z tymi, którym zawdzięczcie niezapomniane wieczory przy gitarze!
Zapraszamy najserdeczniej wszystkich do portowej tawerny, z której transmitować będziemy inauguracyjny koncert czterdziestej - jubileuszowej - edycji festiwalu Shanties.

wystąpią m. in.:
Marta Kania, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski Band, Jerzy Porębski, Marek Szurawski, Arek Wlizło, Witek Zamojski

26 lutego (piątek) „BEZKRES OCEANU”
godz. 18.00 – 23.00 koncert 
prowadzenie: Janusz Bujko, Bartłomiej Kiszczak, Zbyszek Murawski, Tomasz "Emeryt" Lenard

Wbrew okolicznościom i „znakom czasu” zabieramy Was na muzyczny BEZKRES OCEANU. Trochę wyalienowani, ale nie samotni. Siedząc w jednym miejscu, ale będąc wszędzie. BEZKRES jest ogromny - dwie sceny, 12 wykonawców, godziny Waszej ulubionej muzyki.  I niech sobie śnieg pada, jak lubi… Do zobaczenia!

wystąpią m. in.:
Cztery Refy, Flash Creep, Jan i Klan, Mechanicy Shanty, North Wind, Orkiestra Samanta, Stara Kuźnia, Roman Tkaczyk, Trzecia Miłość, Zejman i Garkumpel, Znienacka Project, Pyrates

27 lutego (sobota) „W PORCIE, NA KEI”

część 1 koncertu godz. 12.00  dla dzieci  
wystąpi zespół Klang
Czy wiecie skąd się biorą marzenia? Czy potraficie się zachwycać? Czy znacie jakieś wyjątkowe miejsca, warte zobaczenia? Czy wiecie co na Świecie chcielibyście tak najbardziej zobaczyć?
Dziś zastanowimy się czy opłaca się oglądać filmy, czytać książki, słuchać o podróżach, obcych krajach, innych ludziach i ich zwyczajach. Poszukamy inspiracji - czegoś, co sprawi że będzie nam się bardziej “chciało”. A potem - przygotujemy plan. To będzie wspaniały plan! W drogę!
Prawdziwa morska przygoda może być o wiele bliżej niż Ci się wydaje, jeżeli odkryjesz że - morze - już szumi W TOBIE!
wystąpi zespół Klang

część 2 koncertu godz. 17.00  
prowadzenie: Sławomir Gołąb, Paweł Delikat, Marek Kańduła, Tomasz Szuszkiewicz
wystąpią m. in.:
Najlepiej smakować tę chwilę, gdy ze zgraną załogą, po sztormie, znajdziecie przytulny kącik w ulubionej marinie. Już bezpieczni, ale pełni wrażeń. O! Niespodzianka! Znajomi chcą stanąć burta w burtę! Zapowiada się długa noc...
Znacie to? Macie taki swój ulubiony port? A może chcecie posłuchać, jak to jest?
Dla was opowiedzą o tym dwie załogi, z pokładów w Szczecinie i Krakowie.

wystąpią m. in.:
Banana Boat, Dair, Klang, Jakub Paluszkiewicz, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stary Szmugler, Marta Śliwa, The Nierobbers oraz Slogmåkane,  Groms Plass, Lodja, Greenland Whalefishers

28 lutego (niedziela) „NA POKŁADACH ŻAGLOWCÓW”
część 1 koncertu godz. 12.00 dla dzieci

wystąpi zespół Zejman i Garkumpel
Dokładnie 30 lat temu  „Zejman i Garkumpel” na krakowskich Shanties zaprosił dzieci i rodziców piosenką „Żagle, świat wielkiej przygody” na muzyczne spotkanie z Wiatrem, Wodą i Przygodą. Poznaliśmy „Budowę statku” i dowiedzieliśmy się „Po co nam Kapitan”. Opłynęliśmy „Przylądek Horn”, przez samego Neptuna zostaliśmy mianowani „Kapelą Neptunową”. Dowiedzieliśmy się „Co żyje w morzu” i „Skąd się biorą fale” oraz „Do czego służy woda”. Pokochaliśmy „Wieloryby”  i przyglądały się nam „Rekin młot i ryba piła”. A gdy poznaliśmy ciężką pracę żeglarzy, gdzie na statku jest „Roboty po łokcie” i czeka nas „Szorowanie pokładu” to już wiedzieliśmy, że „Morze nie jest dla leniucha”. Żeglowaliśmy też z mamą i tatą po jeziorach, gdzie poznaliśmy style pływackie, nurkowaliśmy i graliśmy na plaży w piłkę. Spłynęliśmy też z flisakami Wisłą od Krakowa do Gdańska. I teraz chcemy Wam (i sobie!) przypomnieć niektóre piosenki z tamtych wspaniałych muzycznych rejsów. Zatem w ramach „Shanties 2021” zespół „Zejmam i Garkumpel” zaprasza na koncert: „RODZINNE ŻEGLOWANIE NA WSPOMNIEŃ OCEANIE!”
 
część 2 koncertu godz. 14.00 szanty klasyczne „SAMOTNA FREGATA” w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”
40 lat to wystarczający czas, by spojrzeć z perspektywy na śpiewanie tradycyjnych pieśni pracy. To tylko „trochę” krócej, niż były one używane w praktyce na pokładach żaglowców. Upływające lata nie zatarły wrażeń, jakie były udziałem pierwszych spotkań ze Stanem Hugillem, Tony Davisem, Kenem Stephensem, Ianem Woodsem... Wszystkich, którzy na wspomnienie zasługują i tak wymienić się nie da. Mimo upływającego czasu powiedzmy sobie otwarcie, że zdaliśmy egzamin z wierności tym pieśniom. Przekażmy je następnym pokoleniom. „Niech (za)brzmi pieśń...”
A ja serdecznie zapraszam na ten „wyjątkowy” koncert szant klasycznych. Oby ostatni w takim wydaniu.

część 3 koncertu godz. 17.00
prowadzenie: Michał Gramatyka, Wojciech Harmansa, Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz

W niedzielne popołudnie zapraszamy Państwa na spotkanie z morskimi opowieściami z pokładów wielkich żaglowców. Usłyszycie Państwo opowieści o ciężkiej pracy, żeglarskiej przygodzie, męskiej przyjaźni i hulankach w portowych tawernach. Ukryte pirackie skarby, szaleńcze pościgi, morskie bitwy zawładną naszą piękną krainą w te lutowe popołudnie.
Smaczku temu koncertowi doda fakt, że będzie odbywał się w dwóch oddalonych od siebie o 617 kilometrów lokalizacjach.  Dzięki fantastycznej futurystycznej technologii łączyć się z Wami będziemy z Gdyni oraz Krakowa. A najszybsze na świecie łącza internetowe o ponadprzeciętnej przepustowości będą łączyć te bratnie miasta i wykonawców wielką wstęgą żeglarskiej przyjaźni. 

wystąpią m. in.: Atlantyda,  EKT Gdynia, Formacja, Mietek Folk, Perły i Łotry, Sąsiedzi, Trzy Majtki, Grzegorz Tyszkiewicz, Własny PortWybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie