4 kwietnia (czw.), godz. 19.00_______________wstęp wolny

Z goryczy soli moja radość-prezentacja książki Teresy Remiszewskiej

Zapraszamy na prezentację książki Teresy Remiszewskiej “Z goryczy soli moja radość”, wznowionej po ponad 40 latach!!! Udział weźmie inicjator wydania - Andrzej Remiszewski.
W programie krótka prezentacja Autorki, czytanie krótkich fragmentów książki oraz wspomnienia rodzinne, pytania i odpowiedzi.
Będzie można nabyć książkę, wraz z pamiątkowym stemplem zawierającym faksymile podpisu Autorki.
Bezpośrednio po prezentacji tradycyjnie szanty i przyjacielskich spotkań ciąg dalszy...:-)
____________________
Najnowsze wydanie książki jest rozszerzonym wydaniem książki z roku 1975 o pierwszym polskim samotnym przejściu Atlantyku w ramach regat OSTAR 72. Rozszerzenie, poza warstwą ilustracyjną, obejmuje również życiorys Teresy Remiszewskiej ze szczególnym uwzględnieniem dalszych losów "Komodora" oraz powodów niedojścia do skutku pierwszego w świecie samotnego rejsu dookoła świata.

TERESA REMISZEWSKA (1928–2002) pionierka, samotnego, kobiecego żeglarstwa w Polsce - jako pierwsza Polka (i czwarta kobieta na świecie) samotnie przepłynęła Atlantyk, biorąc udział w 1972 roku w prestiżowych regatach OSTAR („The Obserwer Singlehanded Translantic Race” 1972) - największej tego typu imprezie w świecie. Polka płynęła na jachcie "Komodor", płynąc z Plymouth w Anglii do Newport w Stanach Zjednoczonych drogą najkrótszą a zarazem najtrudniejszą. Opis tego rejsu stanowi treść książki „Z goryczy soli moja radość”.

Teresa Remiszewska podczas rejsu dowiodła, jak znakomitą jest żeglarką. Opisując to, co wydarzyło się podczas 57 dni spędzonych sam na sam z oceanem, ujawniła swój talent literacki. W tym rejsie aż nadto było trudnych sytuacji - niekorzystnych splotów okoliczności, usterek, których usunięcie na  oceanie było niemal niemożliwe, sztormów i dni bez wiatru - równie trudnych dla regatowego żeglarza. Opis tych wydarzeń stanowi sól wartkiej narracji i jest świadectwem ogromnego hartu ducha żeglarki, jej wielkiej woli walki i nieustępliwości.

Teresa Remiszewska wywodzi się z pokolenia romantyków morza. Przyjaźniła się z kapitanem Karolem Olgierdem Borchardtem - dobrze znanym czytelnikom morskiej literatury. Podobnie jak on swoje życie związała z morzem...

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie