Opisy koncertów

"Wisłą na Oceany"

23 lutego (czwartek)
KS ŻACZEK
godz. 19.00 koncert ballad  „Ocean marzeń” (K1)
reż. i prow.: Mirosław Kowalewski i Piotr Zadrożny
wystąpią m.in.: Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Kaczor i Piraci, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Jakub Paluszkiewicz, Jerzy Porębski, Marta Śliwa, Arkadiusz Wlizło, Piotr Zadrożny

Muzyka spod znaku Wiatru, Wody i Przygody w Polsce mieni się tysiącem barw, nastrojów, brzmień i emocji. Od ortodoksyjnego brzmienia pełnokrwistych szant z pokładów pełnomorskich żaglowców aż po gitarowo–ogniskowe klimaty wieczornych spotkań żeglarzy gdzieś nad jeziorem. Nasz koncert „Ocean marzeń” będzie wspaniałą ilustracją owego fenomenu różnorodności. Zapraszamy tych, dla których ciężka praca na pokładzie klipra nie jest szczytem marzeń, a bat bosmana smagający plecy nie jest realizacją głęboko ukrytych potrzeb. Czołówka wykonawców znanych z autorskiego, refleksyjnego podejścia do nastrojów uprawiania wiatru i wody, gwarantuje niezapomniane wrażenia słuchaczom wrażliwszym. Gwarantuje też niepowtarzalny klimat estradowy: Bo tylko u nas zaistnieje jednorazowy projekt: Wspólnie muzykująca kapela złożona z czołówki polskich bardów spod znaku Wiatru, Wody i Przygody!!! :)

24 lutego (piątek)
KS ŻACZEK
godz. 12.00 koncert dla dzieci „Z Guciem na oceany” (K2)
reż. i prow.: zespół Klang

Kapitan Grat w tym roku ma spory problem. Założył się, że weźmie udział w regatach dookoła Świata! Pomysł wspaniały, ale to długa wyprawa! Czy to będzie uczciwa konkurencja, czy mordercza walka na śmierć i życie? Kapitan musi szybko skrzyknąć załogę, załadować towar i przygotować żaglowiec do rejsu. Ale co to?! W załodze pojawił się bardzo nietypowy marynarz! Kapitan bardzo boi się, czy ze wszystkim zdąży... Czy Gucio pomoże, czy raczej będzie przeszkadzał?! Żeby się przekonać zamustrujcie na nasz śpiewający rejs!

KS ŻACZEK
godz. 18.00 koncert piosenki żeglarskiej "Mazurscy Kolumbowie" (K3)
reż. i prow.: Włodzimierz Dębski
wystąpią m.in.: Włodzimierz Dębski, Klang, Perły i Łotry, Stara Kuźnia, Grzegorz "Gooroo" Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, Zejman i Garkumpel

Mazury, kraina tysiąca jezior, miejsce magiczne i licznie odwiedzane przez żeglarzy. Wielu z nas zdobywało tam swoje pierwsze szlify przed wypłynięciem na szerokie wody, wielu powraca tam po dziś dzień. Mazury to miejsca magiczne, z których wiele nie przetrwało niestety próby czasu, a te, którym udało się przetrwać często zmieniły swój niepowtarzalny charakter.
Chcemy zabrać Państwa w rejs po Mazurach z przeniesieniem w czasie. Przywołać wspomnienie Mazur z czasów, kiedy były kolebką żeglarstwa śródlądowego w Polsce. Chcemy tym z Was, którzy pamiętają tamte czasy, pomóc odświeżyć wspomnienia, zaś tym, którzy ich nie doświadczyli przybliżyć klimat tamtych Mazur.

RADIO KRAKÓW Studio S5
godz. 21.00 koncert poezji żeglarskiej „Struna za struną” (K4)
wystąpią: Dominika Żukowska, Wojciech Dudziński, Andrzej Korycki, Mirosław Kowalewski

KS ŻACZEK
godz. 22.00 koncert folkowy „Tysiące mil” (K5)
reż. i prow.: zespół Mietek Folk
wystąpią m.in.: Formacja, Nor Folk, Mechanicy Shanty, Mietek Folk, Slogmakaane (Norwegia)

Będąc młodymi ludźmi, ponad ćwierć wieku temu, marzyliśmy o Wielkiej Żeglarskiej Przygodzie. Śnił nam się świat Wielkich Żagli, szmaragdowe morza, białe plaże, wielkie bitwy, tajemnicze mapy skrywające skarby i nieustraszeni bohaterowie. Dzisiaj mamy to na wyciągnięcie ręki. Choćby tu w Krakowie podczas festiwalu Shanties.
I choć każdy z Nas ma za sobą tysiące mil, nadchodzi czas, by spotkać się ponownie i o tym wszystkim sobie pośpiewać.
 
25 lutego (sobota)
KINO KIJÓW.CENTRUM
godz.12.00 koncert dla dzieci „Wisłą na oceany” (K6)
reż. i prow.: zespół Zejman i Garkumpel

Wypłyniemy z wód śródlądowych (Wisła, jeziora), gdzie zdobywać będziemy pierwsze szlify wodniackie na małych jachtach. Potem popłyniemy na morza i oceany, gdzie nowe doświadczenia, poszerzą naszą wiedzę żeglarską i zdobędziemy patenty kapitańskie.
One pozwolą nam dowodzić wielkimi żaglowcami naszych marzeń.

RYNEK GŁÓWNY
14.30 wspólne śpiewanie „Pożegnanie Liverpoolu”

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 17.00 koncert pieśni nie tylko z kubryku „Morza i oceany grzmią” (K7)
reż. i prow.: zespół Atlantyda
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Perły i Łotry, Stare Dzwony, Slogmakaane (Norwegia)

Morza i oceany grzmią, a jak grzmią to zaczyna się naprawdę niezła jazda. To żegluga na krawędzi, gdzie niebo i morze tworzy morskie potwory i niesamowite opowieści. Zabieramy Was na taki rejs pełen przygód do ostatniej deski ratunku, tam gdzie nie ma już nic. Czas stawić żagle i z portu wyruszyć nam w rejs.

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 21.00 koncert rumowych opowieści „Zakołysał się widnokrąg” (K8)
reż. i prow.: Marek Szurawski
wystąpią m.in.: Formacja, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski i Jacek Ronkiewicz oraz Aleksander Rzepczyński, Annika Mikołajko, Ryczące Dwudziestki, Marek Szurawski, Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie

Koncert „rumowy”, tematycznie acz nienachalnie związany z najsłynniejszym napitkiem żeglarskim wszech czasów, w którym dowiesz się m.in.:
  • jak pijemy dzisiaj a jak kiedyś (poznasz prawdziwą wersję pioseneczki „Pije Kuba”),
  • jaki jest najprostszy sposób, aby nie wpaść w alkoholizm,
  • jakie są najsławniejsze koktajle rumowe świata, 
  • dlaczego konsumpcja nie zwalnia od myślenia,
  • co może zastąpić alkomat,
  • dlaczego przy rumie opowieści z kubryku wypadają najlepiej,
  • i co to ma wspólnego z Kongregacją WRAK (oby żyła wiecznie!).
A także:
rozbawisz się przy opowieściach rumowych z jasnej strony życia, weźmiesz udział  w chóralnej prapremierze pieśni „Gaudeamus bibitur”, pośpiewasz najbardziej znane refreny rumowe i poznasz ich historie, niespodzianeczka jakaś się zdarzy...
A wszystko w towarzystwie  Gdańskiej Farmacji Szantowej, zespołu Klang, Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej, Waldemara Mieczkowskiego, Aleksandra Rzepczyńskiego, Ryczących 20-tek i Chóru „Zawisza Czarny”. Koncert prowadzi i opowiada, starając się nie zgubić wątku Marek Szurawski

26 lutego (niedziela)
KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 12.00 koncert szanty klasycznej „Pod żaglami Zawiszy” (K9)
reż. i prow.: Jacek Jakubowski
wystąpią m.in.: Mechanicy Shanty, Ryczące Dwudziestki, Stare Dzwony, Męski Chór Szanty „Zawisza Czarny”, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)

Zapewne wielu z nas miało okazję poczuć pod stopami kołyszący pokład Zawiszy. Zapewne nie raz nuciliśmy pod nosem słynne strofy, z cichym życzeniem: "... więc popłyńmy raz jeszcze..." Razem z występującymi zespołami podczas koncertu szanty klasycznej: "Pod żaglami Zawiszy", przypomnimy sobie te cudownie beztroskie chwile i aby użyć swobody, popłyniemy w tę dal siną, bez końca. Nie bierzcie worków i ciepłej odzieży, przynieście ze sobą dobry nastrój.

KINO KIJÓW.CENTRUM
godz. 16.00 koncert finałowy „Pora w morze nam” (K10)
reż. i prow.: Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz
wystąpią m.in.: Atlantyda, Banana Boat, Formacja, Mechanicy Shanty, Stare Dzwony, Grzegorz Tyszkiewicz i Łukasz Zięba, The Exmouth Shanty Men (Wielka Brytania)

„Pora w morze nam…” to motto Koncertu Finałowego tegorocznych SHANTIES. I tak się składa, że w tym roku obchodzimy 150 rocznicę urodzin Człowieka, który żył podług słów tego motto, a dla polskiego żeglarstwa oddał wielkie i nieocenione zasługi. Generał Mariusz Zaruski, marynarz, żeglarz i podróżnik, twórca polskiego żeglarstwa, fotografik, malarz, poeta i prozaik, taternik, grotołaz, ratownik, instruktor i popularyzator narciarstwa i turystyki górskiej. Założyciel Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Instruktor harcerski ZHP i wychowawca młodzieży. Polski Związek Żeglarski ogłosił bieżący rok, rokiem Generała. Podczas koncertu postaramy się przybliżyć Wam postać i dokonania Generała, zaprezentować piosenki  napisane do Jego wierszy, opowiedzieć dlaczego pamięć o tym Wielkim Człowieku nie zaginie. Pora w morze nam Panie Generale!
 
______________________________________________________________

Miejsca koncertów:
RADIO KRAKÓW Studio S5, al. J. Słowackiego 22
Klub Studencki ŻACZEK, al. 3 Maja 5
KINO KIJÓW.CENTRUM, al. Z. Krasińskiego 34

Wybierz grupy:

Informacje o organizowanych przez nas koncertach, o nowych wydawnictwach i promocjach w naszym sklepie internetowym oraz na jakich imprezach będziemy z naszymi płytami i śpiewnikami.
informacje o Festiwalu Shanties
Informacje o Festiwalu Tratwa
Informacja o imprezach i koncertach w Tawernie w Krakowie